Obsah čísla 12

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 20 - Orchidea Wellness Hotel

Hľadáte miesto, kde si môžete dokonale oddýchnuť, uvoľniť sa, načerpať novú energiu? Miesto, kde sa dá uniknúť pred každodenným zhonom, povinnosťami a stresom? Príjemné prostredie, v ktorom nájdete súkromie, pokoj a vychutnáte si drahocenné momenty bezstarostného relaxu? V tom prípade je ORCHIDEA WELLNESS HOTEL pre vás ideálnym miestom.

 • Strana 32 - Oheň a voda

Dva živly, ktoré sa vo svojej podstate veľmi v láske nemajú. Ich priama konfrontácia určite nemá so spoluprácou nič spoločné. Človek je však tvor rozumný, a preto prišiel na to, ako prinútiť oheň a vodu, aby nám pomáhali. Deje sa tak v mnohých oblastiach, kúrenie nevynímajúc. Ani ak je zdrojom tepla kachľová pec alebo krb.

 • Strana 36 - Whisky – živá voda

...čím je výroba tradičnejšia a pôvodnejšia, tým je výsledná whisky osobitejšia
a hodnotnejšia...

 • Strana 42 - IN VINO

Na slnkom vyhriatych svahoch Malých Karpát vyrástol nový skvost vínneho sveta. Rozsiahle vinice spoločnosti IN VINO ukrývajú najkvalitnejšie odrody hrozna. O tomto novom modernom vinárstve môžeme bez zveličenia povedať, že má svetové parametre. Už od vzniku spoločnosti sa jej vinári za použitia najmodernejších technológií snažili o vypestovanie toho najlepšieho viniča.

 • Strana 48 - Erdödy palác

Duša Erdödyho paláca má viacero mien: Camouflage, Flowers, Lancia a Trafo. Každé z nich v sebe ukrýva kúsok histórie, modernosti, jedinečnosti a najmä neopakovateľnosti. Erdödyho palác, ktorý kedysi vlastnil gróf tohto mena, sa v priebehu storočí stal gurmánskou baštou. Nachádzajú sa v ňom totiž hneď dve vynikajúce reštaurácie, ktoré sa umiestnili na prvom mieste najlepšie hodnotených reštaurácií podľa Top Trend 2008.

 • Strana 52 - Tequila

Tequila je pálená verzia nápoja pulque, ktorý pôvodne vyrábali v Mexiku Aztékovia. Vyrábal sa z kvasenej šťavy agáve. Španielskym dobyvateľom
pulque veľmi nechutila, a tak zasvätili Aztékov do tajov pálenia. Prvou  liehovinou, ktorú z agáve vyrobili, bola vino mescal. Dnes patrí tequila do všeobecnej kategórie, ktorá má jednoduchý názov mescal.

 • Strana 56 - Čaj

Historické súvislosti postupného rozširovania čajovníka a čajovej kultúry

 • Strana 62 - Koreniny

Základom udržania našej existencie je jedenie. Nie je však jedno, ako si jedlá pripravujeme. Dávno známa a stáročiami overená pravda hovorí, že nežné pohladenie a láska, priateľské objatie a milý a veselý úsmev sú korením života. Tento metaforický frazeologizmus priamo súvisí s dôležitou úlohou korenín v našej potrave. Veď nech by sme mali jedlá pripravené podľa všetkých fyziologických, medicínskych (dietetických, výživových, racionálnych) a ďalších zásad, veľmi málo by nás oslovili, ak by neboli pripravované s láskou a nadšením. A práve o týchto skutočnostiach hovorí používanie kvalitných korenín v príprave jedál.

 • Strana 72 -  Melóny - sladké pokušenie

Pestovanie dyne červenej a melóna cukrového má veľký hospodársky význam vo všetkých teplejších oblastiach Ázie, v južnej Európe, hlavne v Taliansku, na Balkáne a v severnej Afrike, kde sa pestujú na voľnej pôde.

 • Strana 80 - Malta

V meste Mosta stojí Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý má podľa presvedčenia všetkých Malťanov štvrtú najväčšiu kupolu na svete (výška 60 m, priemer 52 m). Veľmi neobvyklým exponátom tohto chrámu je nemecká bomba, ktorá prepadla počas bombardovania v II. svetovej vojne centrálnym otvorom
kupoly bez toho, aby explodovala. Vyrobili ju totiž českí robotníci v Škodovke a v rámci sabotáže do nej nedali rozbušku. Bomba je tu dodnes vystavená.

 • Strana 92 - Rožňava

Rožňava leží na juhovýchode Slovenska, v údolí rieky Slaná, medzi svahmi Slovenského Rudohoria a planinami Národného parku Slovenský kras. Mesto je administ ratívnym a kultúrnym centrom Horného Gemera, mestom slávnych tradícií baníctva, školstva a remesiel i sídlom rímskokatolíckeho biskupstva.

 • Strana 98 - Betliar

Gemer. Historické územie juhovýchodnej časti Slovenska, ktoré je charakteristické početnými prírodnými a kultúrnymi jedinečnosťami. K najznámejším a najnavštevovanejším kultúrnym pamiatkam regiónu nesporne patrí legendami opradené sídlo šľachtického rodu Andrássyovcov – majestátny hrad Krásna Hôrka – a neďaleký klenot secesnej architektúry – mauzóleum
v Krásnohorskom Podhradí. Cesty návštevníkov vedú odtiaľ do 10 km vzdialeného andrássyovského kaštieľa v Betliari.

 • Strana 108 - Ford Ka

Ford Ka alebo ak chcete mini Ford, keďže tento model je najmenší z dielne Fordu a patrí aj do tejto kategórie mestských áut, mal na začiatku svojho vzniku niekoľko prekážok, ktoré predchádzajúce modely minuli. Bola to kríza, ktorá v nemalej miere zasiahla automobilový priemysel, a úsporné opatrenia, ktoré sa prijímali aj pri vzniku tohto nového modelu. Navzdory všetkým negatívnym vplyvom vznikol opäť nádherný kus a treba povedať, že napriek rôznym špekuláciám, na čo všetko sa to bude podobať, vznikol originál, ktorý je závideniahodný. Dúfajme, že vydrží hodnú chvíľu v nezmenenej podobe tak, ako to bolo u jeho predchodcu (12 rokov)...