Obsah čísla 25

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 14 - Hotel Diplomat ****

Hotel Diplomat je situovaný len niekoľko desiatok metrovod centra Rajeckých Teplíc, ktoré sú známe kúpeľnou tradíciou, turistickými trasami, prírodnými pamiatkovými zónami,ale aj kvalitnými lyžiarskymi traťami a golfovým ihriskom (blízko mesta). Hotel Diplomat má výhodnú polohu pre návštevníkov, ktorí majú radi oddych a relax spojený so športovým vyžitím. Pre našich hostí máme k dispozícii 33 izieb, 5 malých apartmánov, 8 štandardných apartmánov, 4 veľké apartmány a jeden V. I. P. apartmán. Všetky hotelové izby majú samostatnú kúpeľňu, TV, možnosť bezplatného pripojenia na internet, telefón, rádio, minibar a sú komfortne zariadené moderným nábytkom. Parkovisko priamo pri hoteli je celodenne zabezpečené kamerovým systémom.

 • Strana 18 - Tucet netuctových vín - Rakúsko

Po pár mesiacoch sme sa opäť zišli na pôde Burgenlandskej obchodnej komory v Eisenstadte. Šesť degustátorov – traja domáci, dvaja Moravania a jeden slovenský znalec – malo za úlohu posúdiť celkove 31 vzoriek burgenlandských červených a vybrať z nich „dvanásť netuctových“ vzoriek. Burgenland, historicky nie stará rakúska krajina, ktorá vznikla až po rozpade Rakúsko-Uhorska, je krajinou skvelých vín. V okolí Neziderského jazera dominujú moky biele. Nie hocijaké. Moky, ktoré si po neslávnej rakúskej dietylglykolovej afére pred štvrťstoročím opäť vybojovali miesto na svetovom vínnom výslní. Burgenland však chce dokázať, že sa tu darí i modrým odrodám viniča a červeným vínam. Okrem dvoch dominantných odrôd (Blaufränkisch a Zweigeltrebe) sú tu na menších plochách zastúpené aj iné, doplnkové modré odrody, ktoré sa v dnešnej dobe rozmáhajúcej sa barikovej technológie stávajú korením skvelých červených kupáží. Do tejto skupiny možno zaradiť sorty Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet franc, Syrah, Svätovavrinecké, Rathay..

 • Strana 28 - Hotel Tenis ****

Vychutnajte si kombináciu moderného dizajnu a športovej elegancie našich priestranných a útulných izieb. Nechajte sa zlákať luxusom apartmánov s veľkou terasous výhľadom na multifunkčný športový areál, na ktorom môžete pozorovať amatérske aj profesionálne výkony športových nadšencov. Vložte svoj čas do našich rúk a my ho premeníme na nezabudnuteľné zážitky v našom modernom wellness centre, kde sme pre vás pripravili oddych v relaxačnom bazénes vírivkou, v biosaune, v parnej bylinkovej saune, v parnej saune soľnej, vo fínskej saune, v infrasaune. Relaxujte v tepidáriu alebo pri príjemnej masáži. Vyskúšajte tiež Kneippov kúpeľ, škótske streky, fínske vedro, prívalovú ochladzovaciu sprchu alebo ľadopád. Vychutnajte si aj širokú ponuku masáží a zábalov.

 • Strana 32 - Súťaž vín EPIKUROS

22. augusta 2012 sa v penzióne Karolína v SlovenskomGrobe zišla nielen odborná porota, ale aj kvalitné vína, ktorév druhej sérii súťaže EPIKUROS zahrnuli svetové červenévína. Náš predpoklad sa naplnil a do súťaže sa prihlásili lenzástupcovia červených suchých vín, a tak sa v kategórii polosuchýcha polosladkých červených vín s obsahom cukru do45g/l nesúťažilo. Suché vína však splnili očakávania nielenkvalitou, ale aj rozmanitosťou pôvodu a druhov. Keď uvážime,že dve poroty ochutnali 19 druhov odrodových vín a 14druhov cuvée z 10 krajín sveta, tak si myslím, že si prišli nasvoje. 

 • Strana 40 - Červené strechy, biele vína

Čarovné Štajersko pretína štátna hranica na dve časti. To severné je zeleným srdcom Rakúska a to južné, slovinské, je rovnako príťažlivé. Hádam o čosi menšie, menej presvedčivé, avšak pokojnejšie, úrodnejšiea nám Slovanom bližšie. Kučeravé kopčeky, pitoreskný kraj, vinicei sady v náročných svahoch, kultúrni i milí ľudia. Aj obe hlavné štajerské mestá, Graz a Maribor, sú úplne odlišné. Graz je veľký a výstavný, Maribor so svojou stotisíckou obyvateľov zase útulnejší a pokojnejší. Navštívime ho a nebudeme sklamaní. V tomto roku je navyše európskym mestom kultúry, a tak vám vie ponúknuť i čosi navyše.

 • Strana 46 - Káva, V. časť

Zatiaľ nie je známe, že by boli zelené kávovníkové zrnápriamo požívateľné, resp. využiteľné. V poslednomobdobí (asi od roku 2005) sa výskum zameral na ichdôkladnejšiu analýzu. Zistilo sa, že zelené zrná kávovníkaobsahujú v porovnaní s praženými zrnami viacantioxidačných látok (chlorogénové kyseliny, kyselinakávová a pod.), ako sa predpokladalo. Z literárnych prameňovje už dávnejšie známe, že obsahové látky tohtotypu antioxidantov majú na naše zdravie pozitívnyúčinok. Výrobcovia takýto kompletný koncentrát s antioxidačnýmúčinkom uvádzaný pod chránenou značkoufirmy Naturex SA (Francúzsko) označujú názvomSvetol. Dnes sa objavuje na spotrebiteľskom trhu akovýživový doplnok vo forme kapsúl alebo vreciek a je toštandardizovaný suchý výťažok zo zelených zŕn kávovníka(Coffea canephora, var. robusta P.), výrobcaminesprávne nazývaných ako zelená káva. Patrí k nemui marketingový boom a reklama o jeho blahodarnompôsobení na náš organizmus.

 • Strana 52 - Soľ

Morská soľNa rozdiel od kamennej soli morská soľ obsahuje iba 34 % chloridu sodného a ostatok tvoria ďalšie minerálne látky a stopové prvky. Získava sa najľahším technologickým spôsobom, a to odparovaním z morskej vody. Výhodou morskej soli v porovnaní s kamennou soľou je to, že jej kryštáliky majú tvar vločiek a rozpúšťajú sa rýchlejšie ako kryštáliky kamennej soli, ktoré majú tvar kocky. Jediné, čo morskej soli chýba, je prítomnosť jódu, nevyhnutného pre ľudské zdravie. Takže do morskej soli je potrebné jód pridávať. Veľmi obľúbenou a účinnou kombináciou je morská soľ a riasy. Riasy obsahujú veľké množstvo jódu, preto sa z tejto kombinácie stáva dokonalá zmes, plná všetkých minerálnych látok potrebných pre človeka. Gurmáni sa často domnievajú, že morská soľ je chuťovo, ale i zdravotne lepšia ako obyčajné stolové soli. Chuť morskej soli závisí aj od jej štruktúry. 

 • Strana 60 - Soľná baňa Wieliczka

Len 13 km od Krakova sa v malommestečku Wieliczka nachádza soľnábaňa, ktorá sa ako jediná na svetenepretržite využíva už od stredoveku.Ťahá sa v dĺžke 5,5 km, v šírkemedzi 0,5 – 1,5 km a dosahuje hĺbku až327 metrov. Počas 700 rokovjej existencie sa využívalo 26 hlavnýcha 180 malých šácht, spájajúcich9 ťažobných úrovní (1. úroveň v hĺbke57 m – 9. úroveň v hĺbke 327 m).Vyhĺbených bolo 2350 komôr a vyše240 km chodieb a galérií.8. septembra 1978 bola baňazapísaná na Zoznam svetovéhokultúrneho dedičstva UNESCO.

 • Strana 66 - Živé ploty

Alternatívou múrov a plotov z pletiva a iného pevnéhomateriálu, ktorými sa chceme do istej miery oddeliť alebosi vytvoriť súkromie, sú ploty, ktoré sú vytvorené zo živýchrastlín. Živé ploty nám pomáhajú vytvoriť prirodzenejšiehranice na miestach, ktoré chceme ohraničiť, oddeliť aleboopticky zvýrazniť. Využívame ich na ohraničovanie pozemkov,oddeľovanie sa od susedov pri vytvorení súkromia, naochranu proti vetru alebo oddelenie hospodárskej častizáhrady od oddychovej a pod. Plnia praktickú a estetickúúlohu v rámci celkového štýlu záhrady.Živé ploty delíme na divo rastúce, neformálne, a pestované,formálne. Divo rastúce sa hodia do vidieckych záhrada vyberajú sa do nich rastliny, ktoré sa nachádzajú v blízkomokolí, resp. vyhovujú miestnej klíme a pôdnemu typu.Obsahujú rastliny, ktoré záhrade pomôžu splynúť s blízkymokolím a krajinou.

 • Strana 72 - Farba, farba, farba

Svet je plný farieb. Žijeme v prostredí plnom odtieňov, sme farební,cítime farby a ich energiu. Vieme, ako na nás pôsobia? Asi o nichpremýšľame, len keď si kupujeme oblečenie, ale tajomstvo farieb jeomnoho väčšie a silnejšie. Farby tu boli skôr ako človek. Sú staré akosám vesmír. Všetko má svoju farbu. Aj atómy sú farebné. Dokonca ajenergie. A energiu farieb poznali už v Egypte, v starom Grécku, ale ajv Indii a Číne.Farby v prírode považujeme za kozmickú životodarnú energiu, ktoráudržuje vnútornú rovnováhu v živých organizmoch. Vnímanie fariebzačína zvnútra. Je to otázka myslenia a prístupu. Všetko sa dejev našom mozgu. Ak farbu nechceme vnímať a ignorujeme ju, ostávalen fádnym obalom materiálu.

 • Strana 80 - Michelangelo

Keď sa dívame s hlavou vyvrátenou dohorana strop Sixtínskej kaplnky, ani nás nenapadne,že tvorca tohto diela bol samotársky čudákso znetvorenou tvárou. Aj napriek tomu,že sa za maliara nikdy nepovažoval, prekonalvšetkých maliarov toho času a tí k nemu vzhliadalis veľkou úctou (a niektorí aj so žiarlivosťou).Napriek tomu, že tvoril v dobe vrcholnej renesancie, sú jeho diela manieristické a niektoré až barokové. Predbehol svoju dobu o takmer 100 rokov.

 • Strana 91 - Krakov

Krakov sa stal v roku 1320 korunováciou kráľa Vladislava I.Lokietka korunovačným a zároveň aj hlavným mestom poľskéhokráľovstva. Začiatkom 17. stor. však o post hlavného mestaprišiel. Kráľ Žigmund III. Vasa zo švédskej dynastie Vasovcovsi za nové sídlo zvolil Varšavu. Korunovačným mestom všakKrakov ostal aj naďalej a až na dve výnimky v 18. stor. tuboli korunovaní všetci poľskí králi. A taký je Krakov aj dnes.Kráľovské, majestátne, hrdé mesto. Svojou krásou láka tisícenávštevníkov. A má čo ponúknuť. Vďaka svojmu kultúrnemudedičstvu je pod ochranou UNESCO. Hradný komplex, jednoz najkrajších stredovekých európskych námestí, desiatkychrámov a mnohé galérie vytvárajú jedinečnú a neopakovateľnúatmosféru tohto mesta. Tak sa poďme prejsť a pokochať.

 • Strana 100 - Ford Ranger - test

Úplne nový Ford Ranger bol podrobený tvrdým skúškamv tých najnehostinnejších končinách planéty, a to pri extrémnych teplotách a v drsnom teréne. Je pripravený čeliť každej výzve,pred ktorú ho postavíte. Najnovší model je i najsilnejší v celej histórii Rangera. Zdrojom jeho sily je nový rad vyspelých dieselových motorov Duratorq, ktoré vám umožnia odviezť náklad s hmotnosťou až 1336 kg alebo ťahať príves s hmotnosťou až 3350 kg. Motory pritom spĺňajú emisnú normu Euro 5 a majú nižšiu spotrebu paliva. A čo je hlavné, nový Ranger získal ako historicky prvý pick-up prestížne päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti EuroNCAP. Vďaka najlepšej ponuke priestoru pre nohy na zadných sedadlách z celého segmentua modernému interiéru s integrovaným komunikačnýma zábavným systémom poskytuje päťhviezdičkovú úroveň komfortu. Akoby ste sedeli v osobnom vozidle vyššej triedy.