Obsah čísla 23

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 10 - Hotel Hviezda ***

Našim klientom ponúkame širokú škálu služieb, medzi ktoré patria predovšetkým pobyty zamerané na kúpeľnú a relaxačnú starostlivosť formou liečebných, rekondično-relaxačných alebo víkendových pobytov. Po tom, čo bola ubytovacia časť hotela celkovo zrekonštruovaná, ponúkame hosťom ešte príjemnejšie a kvalitnejšie ubytovanie v 90 dvojlôžkových izbách s možnosťou prístelky a v 7 apartmánoch. Každá izba je vybavená pripojením na pevnú telefónnu sieť i káblovú televíziu, má samostatnú sprchu, WC a lodžiu.

  • Strana 18 - Hotel Carmin ***

Ak túžite po oddychu, vieme z vášho pobytuurobiť zážitok plný dojmov z prekrásneho horského prostredia Malých Karpát.Vďaka výhodnej geografickej polohe a rozsiahlemu areálu patriacemu k hotelu máme ideálne podmienky nielen pre organizáciu rôznych pracovných stretnutí, konferencií, školení, osláv či svadieb, ale ajteambuildingov, záhradných slávností, tréningových sústredení športovcov, seminárov, manažérskych tréningov, prezentácií firiem, riadenej degustácie vín, recepcií, banketov, rodinných a spoločenskýchudalostí. 

  • Strana 22 - Tucet netuctových vín - Slovensko

Agronomicky skvelý vinohradnícky rok 2011 sľuboval vína, ktoré budú opäť výnimočné.Výnimočne sa to mnohým, najmä tým zdatným a skúseným, i vydarilo. Nieje ich však veľa. Po niekoľkých rokoch sme sa opäť presvedčili, že mimoriadnevyzreté a sladké hrozno neznamená automaticky skvelé víno. To nemecké: „čímsladšie, tým lepšie,“ jednoducho neplatí. Roky sa bojíme kyselín, „ubližujeme“ im azrazu nám chýbajú! Ten, kto oberal hrozno o čosi skôr, a kto mal v mušte optimálnuaciditu a takmer ideálnu hodnotu pH, mal predpoklady, že dorobí nadpriemernévína.

  • Strana 26 - Vinárstvo Pavelka a syn

Pezinské vinohrady ležia na rozhraní Podunajskej nížiny a Malých Karpát. Je to mierne aridné pásmo s nižším podielom zrážok (priemerne 550 mm ročne) a priemernou ročnou teplotou okolo 10 °C. Je to územie, kde sa stretáva horúca a suchá panónska klímas chladom a vlhkosťou karpatských pohorí. To dáva vínu z malokarpatskej vinohradníckej oblasti nenapodobiteľnú tvrdosť a mäkkosť zároveň. Najlepšie je však výsledok tohto podnebného pôsobenia na vinič spoznať na vlastnom podnebí a jazyku. Na pôde v okolí Pezinka sa vinič hroznorodý pestuje už viac ako 2000 rokov. 

  • Strana 34 - Jedno mesto, dva národy, tri náboženstvá

Hebrejské Yerushalayim znamená miesto mieru, arabské El Kuds znamená sväté...Jeden i druhý prívlastok je však skôr zbožným želaním.Keď zbožným, tak musí ísť o boha. Lenže boh je v očiach židov, kresťanova moslimov rozdielny. Až natoľko, že treba o jeho tvár bojovať. A boj, to sú obete,to je krv, to je ľudské nešťastie. Päťtisícročný Jeruzalem by mohol o tom vypovedať.Prestál 36 vojen, stovky masakrov, tisícky pogromov. Otrasná história.Národy sveta sa doposiaľ nepoučili. Nenávisť je i dnes oveľa silnejšia ako túžba po pokoji,po súlade, po mieri. Napriek všetkému Jeruzalem láka a priťahuje.

  • Strana 42 - Káva, III. časť

Ten, kto popíja šálku rozvoniavajúcej kávy, nepremýšľa nad tým, čo je to vlastne za hnedočierny prášok, z ktorého je tento nápoj pripravený, a ani zďaleka neuvažuje o tom, odkiaľ pochádza. Myslím si však, že sa vyplatí pozrieť sa na pozoruhodnú cestu kávovníkového zrna – od rastliny až po šálku kávy.Tieto tajomné zrná sú vlastne semená kávovníkových stromov alebo kríkov s peknými bielymi kvietkami, červenými plodmia sýtozelenými listami. Je na ne prekrásny pohľad, sú pýchou prírody. Ide o pomerne početnú skupinu nižších tropických rastlín. Všetky druhy sú drevnaté, ich veľkosť sa pohybuje od nízkych kríkov až po 15 metrov vysoké stromy.Korene siahajú do hĺbky 1,5 metra.

  • Strana 50 - Horčica

Mustard je anglické pomenovanie pre horčicu, odvodené z latinského mustum ardens, čo znamená pálivý mušt (horúca šťava). Z tohto výrazu pochádza aj francúzske slovo moutarde a nemecké mostrich. Horčica bola nazvaná tak preto, lebo rozomleté (rozdrvené) horčičné semená (biele, hnedé, resp. čierne) spolu s nekvasenou grapefruitovou šťavou či vínnym alebo ovocným muštom, prípadne s rôznymi bylinkami a koreninami vytvorili kašovitú hmotu (žltú pastu) ostrej až pálivej chuti, ktorá príjemne šteklí na podnebí a vyvoláva náhly rumenec na tvári. Tento úžasný mix surovín vyvoláva chuť do jedla. Horčica si podmanila celý gurmánsky svet.

  • Strana 60 - Ruže

Prečo ruže dostávajú tie najkrajšie mená a prívlastky? Prečo im ľudia venujú toľko záujmu, starostlivosti a obdivu? Žiadnemu botanickému druhu sa totiž človek toľko nevenoval. Ruža je divoká, zmyselná, vznešená, očarujúca. Nie nadarmo sa spájas gréckou bohyňou lásky a krásy Afrodítou či neskôr s rímskou Venušou.Podľa legendy vznikla z veľkého žiaľu Afrodíty za umierajúcim milencom Adónisom. Z jeho krvi vraj potom vyrástli prvé červené ruže.

  • Strana 70 - Akademický maliar Pavol Bradovka

Akademický maliar Pavol Bradovka – strednoveký majsterz Nadabuly – sa po potulkách Európou vrátil do svojich ateliérov.Do toho, kde musíte vystúpať po mlynárskych schodoch až do koruny čerešne, a do toho, kde si musíte každé ráno najprv zakúriť do piecky a do seba. Všetko ho doma počkalo.Teda takmer všetko. Čakanie nevydržala vidličkovo-lyžicová tráva nad kanalizačným poklopom a kovový strom vyfukujúci teploz teplovodnej šachty. Počkala ho pieskovcová socha na námestí, počkali ho schody, po ktorých ľudia kráčajú za peniazmi,počkali ho drevené kostry tvorov, ktoré žili svoj životlen v týchto kostrách.

  • Strana 74 - Slasti a strasti majstra Rembrandta

Rembrandt sa narodil v rodine mlynára Harmena Gerrit-szoona van Rijn a jeho ženy Neeltgen Willems van Suyd-tbrouckovej 15. júla 1606. Rodičia dali malého Rembrandta do školy, kde sa učil latinskému jazyku, aby potom mohol študovať na univerzite v rodnom Leydene. Chceli, aby dobre slúžil svojmu mestu, no malého Rembrandta tieto veci vôbec nezaujímali. Celou dušou ho to tiahlo ku kresleniu a maľovaniu. Rodičia napokon kapitulovali, zobrali tvrdohlavého syna zo školy a dali ho vyučiť sa ku skúsenému maliarovi Iacobovi Isaacxsz van Swanenburchovi.

  • Strana 86 - Bezpečnostná kontrola na letisku

V dnešnej uponáhľanej dobe je letecká doprava nevyhnutnosťou. Stala sa súčasťou nášho života a tí, čo potrebujú z rôznych dôvodov prekonávať veľké vzdialenosti alebo byť za deň na viacerých miestach, si svoj život bez nej ani nevedia predstaviť. Letecká doprava je stále najbezpečnejší druh dopravy i napriek tomu, že niekedy všemocnými médiami prebehnú informácie o tragických leteckých nehodách. Majú na všetkých veľmi silný emotívny vplyv a v niektorých vzbudzujú alebo umocňujú strach z lietania.

  • Strana 90 - Finca Robaina

Kuba... už samotné toto slovo v mnohýchz nás vyvoláva protichodné myšlienky aj pocity. Nebolo to inak ani s nami. Sme partia ľudí, ktorí radi spoznávajú nové miesta a novú kultúru. Keď mi pred časom jedna moja známa povedala, že žila na Kube, začal som sa o tú krajinu viac zaujímať, hoci som vtedy ešte netušil, že to neostane len pri snívaní a predstavách. Po čase sme sa znovu stretli a bolo rozhodnuté. Jednoznačne, jednohlasne: OSTROV SLOBODY.

  • Strana 100 - Nový Ford Focus - Test

Toto vozidlo stelesňuje ďalší stupeň kinetického dizajnu spoločnosti Ford,a teda dáva o sebe vedieť. Nech sa naň pozeráte akokoľvek, nový Ford Focus nie je možné prehliadnuť. Pripravte sa na ten najnávykovejší zážitok z jazdenia, jazdenia s takou svižnosťou a presnosťou, akú si len prajete.Jazdenie bude pre vás taká zábava, že po ňom budete dychtiť stále viac.