Obsah čísla 40

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 16 - De Tomaso

Hovorí sa, že chlapci z Modeny majú pretekárske autá v génoch,že sa s láskou k športiakom už rodia. A skutočne. Preslávené značkyFerrari, Lamborghini, Stanguellini či Maserati založili rodení Talianiz tejto oblasti. Ďalšie dve talianske spoločnosti, vyrábajúcesuperšportové automobily v Modene, však založilirodení Argentínčania – Horacio Pagani a Alejandro de Tomaso.O prvom z nich si porozprávame v budúcej časti tohto seriálu, životnúpúť toho druhého si priblížime práve teraz.

  • Strana 24 - Bologna

Prezývku Červené mesto dostala Bologna pre jej staré centrumlemované fasádami domov, palácov, chrámov a veží z neomietnutýchčervených tehál, fasádami, ktoré ukrývajú skvostyako najstaršiu európsku univerzitu či kostol San Petronio,ktorý vybral pápež Klement VII. na korunováciu posledného cisáraSvätej rímskej ríše, Karola V. Hlavným námestím Bologne je Piazza Maggiore. Stoja na ňom najhonosnejšie paláce a jedna z najveľkolepejších stavieb mesta – gotická bazilika San Petronio. Stavať ju začali v roku 1390 a zasvätili ju bolonskému biskupovi z 5. storočia, ktorý sa stal patrónom mesta. Na začiatku realizácie bol zámer, aby kostol svojou veľkosťou prekonal aj samotnú baziliku svätého Petra v Ríme. Rozmarnosť tohto projektu sa údajne neskôr stala jedným z dôvodov, pre ktoré sa Martin Luther obrátil proti katolicizmu.

  • Strana 34 - Súťaž vín Epikuros

Poldecák „rumu“ za pár centov vám dnes v žiadnej slovenskej krčme užnenalejú. Musíte si požiadať o „um“ alebo „tuzemák“. Tak sa nám zmeniličasy. Rum je chránená značka a musí byť vyrobený z cukrovej trstiny.Drvivá väčšina z nich prirodzene pochádza z Karibiku. Je produktom heterofermentatívnejfermentácie a destilácie trstinového odpadu – bagasy.Môže byť „white“, môže byť i „black“. A môže byť aj iný. Napríklad spicy,korenistý rum. Väčšina má rodný list vystavený v horúcich krásnych krajochStrednej Ameriky a jej ostrovnej časti. Rum z Kuby, Guatemaly, Nicaraguy,Panamy, Barbadosu, Kostariky, Kolumbie, rumy z Bahám, z Portorika...Také sme mali, také sme koštovali. Bola to fajnová robota. Pomalysa pochlipkávalo, posudzovalo, hodnotilo, diskutovalo. Opäť sme sa stretliv príjemnom prostredí slovenskogrobskej Karolíny. Kolekciu rumovýchpokladov hodnotila päťčlenná komisia znalcov 100-bodovým španielskymsystémom CINVE (ficha de cata – generosos y espirituosos). Hodnotiaci hárokbol desaťzložkový, pričom jedna z nich rešpektovala i typicitu destilátu.V tomto systéme sa udeľujú veľké zlaté (90 – 100 b.), zlaté (80 – 89,99 b.) astrieborné medaily (70 – 79,99 b.). Po trojhodinovej degustácii sa odhalilaanonymita vzoriek a zverejnili sa výsledky. Neboli prekvapivé. Zvíťazil rum,ktorý už v priebehu degustácie dostal od každého posudzovateľa najvyššiehodnotenie. A napokon i jedinú veľkú zlatú medailu. Bola to kvapalná nádhera.Ešte raz by som sa k nemu chcel vrátiť... 

  • Strana 46 - Strukoviny

Dôležitú zložku potravy človekaod praveku až po súčasnosť tvorilipopri obilninách a mäse strukoviny.Najskôr išlo o divoké formybôbovitých rastlín, no po vznikuprvých foriem poľnohospodárstvaboli tieto divé druhy domestikovanéa vznikli prvé kultúrneplodiny. Už od mladšej doby železnejsa strukoviny pestujú ajna území Slovenska, samozrejme,s ohľadom na klimatické pomery.V chladnejšom horskom prostredísa vždy darilo lepšie hrachu abôbu, v južných a teplých regiónochšošovici.

  • Strana 54 - Uruguaj

„Kamže to ideš? Do Paraguaja?“ „Uruguaja.“ „Aha, takže do pralesa.“Takto nejako vyzerala väčšina reakcií známych na moje rozhodnutie robiť výskum predizertačnú prácu v Uruguaji. V tejto „malej“ krajine, ktorá rozlohou zodpovedá dokopypribližne veľkosti Slovenska, Česka a polovici Maďarska alebo tiež polovici Nemecka,stisnutej medzi Argentínou a Brazíliou, kde počet kráv štvornásobne prevyšuje početobyvateľov.Uruguaj pre priemerného Európana naozaj nepredstavuje v rámci Južnej Amerikyhviezdnu destináciu. Žiadne nepreniknuteľné pralesy, kde by ste sa mohli stratiť alebo,nebodaj, byť uštipnutý hmyzom. Žiadne horské masívy siahajúce až do nebies, žiadnepyramídy. Krásne piesočné pláže by ste síce našli, ale čo je to v porovnaní s Karibikom?

  • Strana 64 - Hodvábie

Čo je hodvábenie?Je to voňavé a jemné vábenie,vábenie motýľa fialovéhoobjatie elfa miléhoi tanec vtáčí...Veľmi sa mi tá predstava páčiA čo tak tanec krehkej vílyMožno sa niekto skutočne mýli,keď v ľahkom rozmare si myslí,že si tú odpoveď vysní...No sen je čarovný svet,kde nemožných vecí naozaj niet.Preto počúvaj dušičku v prekrásnom chrámePočúvaj ten hlas, ktorý v sebe mámeOdpoveď nájdeš vždy len tamKde rozhovor povedieš so sebou sámSvet môj celý je hodvábenímPodaj mi ruku, prevediem ťa nímUvidíš víly, elfov, škriatkovMožno ešte pár riadkovčítať k tomu potrebuješ,aby si zistil, že ty to vieša svoje vlastné hodvábenie prežiješ...

  • Strana 72 - Arthur Fleischmann

Doma nie je nikto prorokom. Všetci poznáme uvedenývýrok a často ho používame v rôznych situáciách.Osobitne to platí o významných bratislavských rodákoch,ktorí sú známejší vo svete ako doma. Do roku 2002 lenmálo Bratislavčanov počulo o osobnosti umelcaArthura Fleischmanna. Vo Veľkej Británii, v Londýne,žije podnes jeho manželka Joy a syn Dominik, ktoríprichádzajú minimálne dvakrát do roka do Bratislavy,do domu, ktorý kúpila bratislavská rodinaArthura Fleischmanna. Dnes je v jednej časti tohto domuna Bielej ul. č. 6. Múzeum Arthura Fleischmanna.Patrí medzi najmladšie tematické múzeá Múzea mestaBratislavy a ukrýva autorovo nadanie zhmotnenév umeleckých dielach.

  • Strana 76 - Banská Štiavnica

V kraji pod Sitnom, uprostred hustých lesov, sem-tam popretkávaných neveľkou lúčkouči učupenou osadou, žil pastier Janko. Každé ráno vyháňal na pašu svoje stádoa idúc krajinou pískal si na píšťalke. Jedného dňa, keď už vyšiel vysoko na stráň, sadolsi na skalu a hrajúc na píšťalôčku, obzeral si čarokrásnu krajinu navôkol. Rezkétóny prilákali aj malých obyvateľov lesa a Janko na neďalekej skale zbadal vyhrievaťsa na slniečku dve prazvláštne jašteričky. Jedna žiarila striebrom a druhá zlatom.Išiel sa na to čudo pozrieť zblízka, no jašteričky sa zľakli a zmizli pod skalou. Jankovito nedalo pokoja i pokúsil sa balvan odvaliť. Po troche námahy sa mu to aj podarilo.Išiel si oči vyočiť, keď zbadal hrudu zlata veľkú ako klobúk. Napadlo mu, že jašteričkysa o tú hrudu museli obtrieť, a tak sa ligotavým prachom poprášiť. Chýr o Jankovomobjave sa šíril rýchlosťou blesku. Zo všetkých strán sa začali zbiehať ľudia. Rýpali dozeme, vykopali šachty, založili bane, postavili osady, krásne domy a kostoly, až vzniklomesto bohaté a slávne, menom Banská Štiavnica.

  • Strana 86 - Majster M.S.

Uprostred Štiavnických vrchov, v srdci Slovenska,leží klenot medzi mestami – Banská Štiavnica.Okrem vzácnych kovov,ktoré ukrývala pod svojimi ulicami,sa vďaka jej bohatstvu zrodiliaj umelecké skvosty neskorej gotiky.Kto bol však ich autorom,ktorého dnes, podľa iniciálok, nazývame Majster M. S.? Uprostred tohto malebného mesta sa týči neskorogotický kostolsv. Kataríny, ktorý vysvätili 16. novembra roku 1500. Pre tento kostolbol zhotovený výnimočný, neskorogotický oltár. Jeho autor jevšak zahalený rúškom tajomstva. Meno sa nezachovalo, len jehoiniciály M. S., ktoré sa nachádzajú na jednej z oltárnych tabúľ,spolu s letopočtom 1506. Tento oltár je jeho jediné známe dielo,čo je vzhľadom na mimoriadnu kvalitu veľmi zvláštne. Buď použiliniciály len pre tento oltár alebo je to skutočne jeho jediné dielo,ktoré sa zachovalo.

  • Strana 94 - Schönbrunn

Schönbrunn bol letnou rezidenciou rakúskych cisárov,obľúbeným miestom Márie Terézie, domovom Františka Jozefa I.Barokový zámok s rozsiahlymi záhradamimilovali takmer všetci členovia cisárskej rodiny Habsburgovcov.Dnes patrí medzi najnavštevovanejšie výletnéa oddychové miesta Viedenčanov. Miesto, na ktorom sa Schönbrunn nachádza,sa v stredoveku volalo Katterburg a začiatkom14. storočia patrilo pod správu kláštoraKlosterneuburg. Boli tu pozemky farmárov,záhrady a vinice. Do rúk Habsburgovcov,konkrétne Maximiliána II., sa Katterburg dostalv roku 1569. Maximilián miloval tunajšiuprírodnú scenériu, ďaleko na predmestívtedajšej Viedne.

  • Strana 106 - Nový Ford Mondeo HEV - Test

Keďže sme tento druh auta testovali prvýkrát, prešli sme, samozrejme, základným školením, aby sme neodborným manipulovaním neublížili sebe ani autu. V prvom rade, 96 článková lithium iónová batéria s kapacitou 1,4 kW je zapojená vo vysokonapäťovej sústave 360 V, a teda sa manipulácia v jej blízkosti odporúča len v gumených rukaviciach. Umiestnená je v kufri Mondea, čím objem batožinového priestoru síce klesol z pôvodných 525 na 383 litrov, ale je to stále dostatok miesta na sedan, ktorý nie je určený na prevoz nákladu. Pohonnými jednotkami sú elektromotoro výkone 88 kW pri 6 000 rpm a spaľovací dvojlitrový motor o výkone 103 kW.