Obsah čísla 36

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 8 - Hotel Bellevue ****

Hotel Bellevue sa nachádza v Českom Krumlove,v južných Čechách. Mestečko je známe jedinečnou atmosféroustredovekého mesta rozloženého v meandroch rieky Vltavy.Farebné fasády meštianskych domov sa tlačia bok po bokuv uzunkých, krivolakých uličkách a lákajú vstúpiť dnu,do stredovekých krčiem a hostincov, útulných kaviarničiek,obchodíkov s remeselníckymi výrobkami... A nad tým všetkýmsa v celej svojej kráse hrdo týči českokrumlovský zámok.

 • Strana 14 - Zámok Hluboká

V južných Čechách, asi 11 km severne od Českých Budějovíc, leží mestečkoHluboká nad Vltavou a v ňom sa nad riekou Vltavou v celej svojej kráse týči zámok Hluboká. Patrí k najvýraznejším prejavom inšpirácie anglickou architektúrou v Čechách. Rozsahom a veľkoleposťou sa s ním z nových aristokratických rezidencií v celej bývalej habsburskej monarchii mohla porovnávať snáď len lichtenštajnská Lednica. Za tento skvost vďačíme viacerým,ktorí sa podieľali na jeho vzniku,prestavbách či inováciách, aby sme dnes mohli obdivovať jedinečnú architektúru, bohato zdobené a vybavené interiéry, ako aj okolité záhrady a parky.

 • Strana 25 - Súťaž vín Epikuros

V polovici mája sa zišla komisia pod vedením Kataríny Furdíkovej,aby ohodnotila biele suché vína pochádzajúce z mnohýchvinárskych oblastí sveta. Samozrejme, najsilnejšie zastúpeniemala Európa. Okrem slovenských mokov sa tu stretli predovšetkýmvína našich susedov z Rakúska, Maďarska a Moravy, aleaj Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Nemecko, Rumunsko.Z iných kontinentov sa k nám dostali vzorky z Chile, Austrálieči Nového Zélandu. Z necelých 70 vzoriek, 15 odrôd a dvochcuvée z 36 vinárstiev mali najväčšie zastúpenie odrody Chardonnaya Sauvignon Blanc, ktoré sa napokon v prvej pätnástkeaj umiestnili v najvyššom počte. Avšak ani naše známe odrodysa nenechali zahanbiť a medzi umiestnenými nájdeme tiež Neuburské,Sylván zelený, Rizling rýnsky či Muškát žltý. Najväčšiuradosť pre Slovensko priniesol víťazný Sauvignon ročník 2014zo Château Topoľčianky, Vinárske závody Topoľčianky, s. r. o.,ktorý tesne vyhral pred tou istou odrodou z Austrálie z vinárstvaAngel Cove a ktorý dováža na náš trh United Brands Slovakia.

 • Strana 30 - Colin, Colon, Koliňany

„Šesťdesiatpäťku“ z Nitry do Žiaru nad Hronom som prefrčal s autom hádam stokrátv živote. Opustil som Nitru a už som sa prehupoval kopčekmi pod Tríbečomsmerom na severovýchod. Úhľadné dedinky zľava i sprava som hladkal len pohľadmi.Bolo treba dávať pozor na cestu. Je plná áut, rušnej premávky a je nebezpečná.Čím ďalej nahor, tým však krajší kraj. Z ľavej strany miniete Hrnčiarovce, Štitáre, Žíranya z pravej strany je to akési pusté. Choďte opatrne. Po desiatich kilometroch odbočtedo Kolíňan. Majte oči otvorené. Vstupujete medzi ľudí a do sveta, ktorý je predsa len iný. Pokojnejší, menej ubehaný a tajomne magický...

 • Strana 42 - Umenie je láska

Salvador Dalí celý život miloval Galu. Bola to strhujúca a spaľujúca láska, bez ktorej by Dalí nebol Dalí. Gala ho inšpirovala k desiatkam obrazov, ktoré sú najvzácnejšie v jeho tvorbe. Kúpil jej zámok v mestečku Pubol. No ku koncu života musel mať od nej písomné pozvanie, aby ju mohol navštíviť. Nehovoriac o tom, že keď umrel, ostalo málo z jeho miliónov, Gala ich dokázala minúť. Nakoniec štát prevzal správu nad jeho múzeom vo Figueras a domom v Port Lligat. Vlastní aj jeho zbierky a zaplatil mu pohreb.Picasso chápal rodinu ako Španiel, horúco a rýchlo. Striedal partnerky, s niektorými mal deti, ale venoval sa im len keď mal na to náladu. Preto majú jeho deti a vnúčatá depresie a sklony k samovražde. Jeho syn si nevie nájsť miesto v živote, vnuk Pablito spáchal samovraždu. Jeho druhá manželka Jacqueline tiež. Veľký Picasso prinášal slávu a šťastie, ale aj bolesť a smrť.

 • Strana 52 - Apponyiho palác

Gróf Juraj Apponyi vraj žil v Bratislave celých tridsať dva rokov.Bol s ňou pracovne spätý, a tak sa rozhodol vytvoriť si tusvoj domov. Myšlienka sa premenila na skutočnosť a grófsi vybudoval palác, ktorý dodnes obdivujeme v podobe skvostnej rokokovej stavby s pôvodnými čistými tvarmi.Zasnívajte sa a predstavte si grófa ako stojí pred svojím palácom... Neviete si ho predstaviť? Tak vstúpte do múzea a na obrazev galérii ho uvidíte. Poďte sa s nami pozrieť na lesk zašlých čiasdo ďalších dvoch múzeí Múzea mesta Bratislavy – do palácaJuraja Apponyiho.

 • Strana 60 - Haydnov Eisenstadt

Asi hodinu cesty od Bratislavy, popri Neziderskom jazere, sa dostaneme do maléhorakúskeho mestečka Eisenstadt.Ukrýva v sebe veľký poklad v podobe zámku Esterházy, jedného z najkrajšíchbarokových zámkov v Rakúsku. Časy svojej najväčšej slávy zažil v 18. storočí,kedy tu Esterházyovci prijímali viedenskú aristokraciu, zahraničných diplomatov,cestovateľov i umelcov.V tomto období tu pôsobil v službách Mikuláša II. Esterházyho aj hudobný skladateľJoseph Haydn. Hudba tu pod Haydnovou taktovkou zažila vskutku vrcholný rozkveta zámok Esterházy sa stal jedným z centier európskej hudobnej kultúry.

 • Strana 70 - Paul Cézanne

Louis-August Cézanne sa narodil v časoch Direktória, 10. messidora VI. roku, teda 28. 6. 1798 a bol veľmi slabé dieťa. Napriek vetchému telu bola jeho myseľ veľmi silná, vymanil sa z chudoby svojej rodiny, vyučil sa v Paríži za klobučníka. Po získaní vzdelania sa presťahoval do mestečka Aix-en-Provence, kde si spolu s ďalšími dvoma spoločníkmi, Martinom a Coupinom, založili obchod s klobúkmi. Keďže sa mu mimoriadne dobre darilo a bohatol doslova každým dňom, ľudia na neho pozerali cez prsty. Nejaký závistlivec mu vymyslel prezývku podľa výslovnosti jeho mena, ktoré znie ako seize ânes, teda šestnásť oslov. No Luis-August sa nenechal odradiť, závistlivé reči susedov ho vôbec nezaujímali. Jediná vec, ktorá mu behala po rozume, bolo, ako zarobiť peniaze. Neskôr začal poskytovať úvery, čo prerástlo až do založenia banky Cézanne a Cabassol.

 • Strana 80 - Modena

Modena, prekrásne historické mesto v talianskej provincii Emilia-Romagna,niekdajšie panstvo vojvodov d´Este, sídlo biskupa, ale aj mesto, v ktorom vrajvymysleli tortellini. Dnešná Modena je však predovšetkým mestom slávnychtalianskych športiakov, je to mesto Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani,De Tomaso, Stanguellini. Jeden automobil z dielne Ferrari – 360 Modena –dostal po tomto meste názov. Takisto obľúbená farba Ferrari, popri najslávnejšejčervenej, je žltá farba mesta Modeny, ktorá sa mimochodom nachádzaaj na štíte tejto značky pod čiernym tátošom.

 • Strana 88 - Život na jadrane

Kamarátka Anuška sa jedného pekného dňarozhodla, že si dopraje, po čom jej srdiečkouž dávno túži a ... kúpila si domček na Jadrane.V Dalmácii, na ostrove Ugljan. Teraz chodíako slniečko a tým jej Chorvátskom blázni hlavy všetkým, ktorých stretne. Tiež sme podľahli.Partia deviatich ľudí sme sa začiatkom júnavybrali za Anuškou, navštíviť jej svet.Zažiť Chorvátsko s Chorvátmi. Oboplávať pár ostrovov, spoznať život ich obyvateľov, ochutnať chorvátsku kuchyňu, preliať ju chorvátskymvínkom, dýchať morský vzduch, kochať saslnkom zaliatou blankytnou oblohou...

 • Strana 98 - Etiketa

Či už vystupujeme ako súkromná osoba, obchodníkalebo firma, náš imidž je niečo, čo nás dokáže posunúťvpred, ale nás aj potopiť. Tak ako všetko okolo nás, ajnáš imidž je zložený z mnohým malých drobností, ktorévytvárajú celok. Ak posielame list, pozvánku alebo faktúru,forma, akou sú napísané a vytlačené, je jednou ztýchto drobností. Skôr ako začneme premýšľať, čo napíšemea ako, mali by sme sa zamyslieť, doslova „na čo“ tonapíšeme. Ako firma by sme mali mať hlavičkový papier.Pre dobrý imidž firmy by to mal byť papier vytlačený vtlačiarni na kvalitnom papieri a nie očividne narýchlorozmnožený alebo vytlačený na vlastnej tlačiarni. Najväčšímprehreškom hlavičkového papiera firmy je neaktuálnosťúdajov na ňom, ktoré určite nevylepšíte tým, žeich ručne preškrtnete a prepíšete.

 • Strana 102 - Nový Ford Mondeo - test

Po ukončení Autosalónu v Bratislave, kde sme si pozreli nové modely Fordu (medzi nimi aj „Mustang“), sak nám dostal nový Ford Mondeo. Na našom trhu je to vlajková loď automobilky, na americkom kontinente však majú v ponuke ešte väčší Taurus. Nami testovaný model kombi s pohonnou jednotkou 1,5 EcoBoost s výkonom 118 kW / 160 k mal šesťstupňovú manuál-nu prevodovku a bol z limitovanej ponuky výbavy Trend X. Celková dĺžka nového modelu je necelých päť metrov (4,867 m) s rázvorom 2,85 m. Čo je však najdôležitejšie v prípade modelov kombi, je objem batožinového priestoru, kvôli ktorému sa väčšinou kupuje. Pri tomto automobile je to od 525 až po úctyhodných 1 630 litrov pri dvojsedadlovom usporiadaní. Pravdepodobne do neho naložíte všetko, čo ste si zaumienili zobrať so sebou na víkend či dovolenku.