Obsah čísla 13

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 14 - Hotel park ***

Cestovný ruch na Slovensku zaznamenal za posledné desaťročie prudký nárast investícii do svojej infraštruktúry i supraštruktúry. Vzniklo viacero nových ubytovacích zariadení, ďalšie prešli postupnými modernizáciami a rekonštrukciami. Jedným z takýchto zariadení je i Hotel Park v kúpeľnom meste Piešťany, ktorý bol postavený v sedemdesiatych rokoch ako Zotavovňa ROH Františka Zupku.

 • Strana 22 - Hotel Victoria ****

Spoznajte región Turiec, obkolesený národnými parkami Veľká a Malá Fatra. V pôsobivej prírodnej scenérii objavíte ideálne podmienky pre turistiku, cykloturistiku či lyžovanie, uvidíte vzácne kultúrne a historické pamiatky, načerpáte novú energiu v kúpeľoch a pri termálnych prameňoch.

 • Strana 28 - Whisky – Glenfiddich

William Grant sa narodil v meste Dufftown v roku 1839. V tom čase si Speyside rozširoval reputáciu ako miesto s vynikajúcou produkciou sladovej whisky. Tá sa vyrábala z čistej pramenitej vody, stekajúcej po granite a rašeline. Nielen voda, ale aj chladné (nie však studené) podnebie prispelo k sofistikovanosti a príchuti sladu.

 • Strana 38 - Vinárstvo Degenfeld

Pôvodom nemecko-maďarská rodina grófa Degenfelda zohrávala dôležitú úlohu v histórii tokajskej oblasti. Gróf Imre Degenfeld bol v roku 1857 zakladajúcim členom Spolku vinárov oblasti Tokaj-hegyalja. V roku 1994 sa rodina rozhodla, že obnoví vinohrady a kúpila prvotriedne pozemky a historické pivnice v obci Tarcal. Pozemky sa rozprestierajú narozlohe 100 ha a patria medzi najlepšie v oblasti podhoria Tokaja.

 • Strana 44 - Vinárstvo Halm

Slabnúce slnečné lúče osvetľujú veľkopavlovický vinohrad. Blíži sa čas vinobrania, burčiaku, chladných rán a vinárom pribúdajú povinnosti. Pýtajú sa sami seba, aká asi bude tohoročná úroda. Bude rovnaká ako tá minulá? Lepšia? Vinár Pavel Halm z Veľkých Pavlovíc odpoveď síce presne nepozná, ale tuší, ako to všetko dopadne. Viac ako dobre. Dajte sa pozvať k nemu do pivnice, nechajte sa pohostiť a pri degustácii si pohovorte o víne.

 • Strana 48 - Čaj

Čajovník je trváci, stále zelený ker alebo strom. Rastie v tropickom alebo subtropickom pásme. Darí sa mu v oblastiach ležiacich medzi 43. stupňom severnej a 30. stupňom južnej zemepisnej šírky všetkých svetadielov. V tropických klimatických podmienkach môže rásť aj v oblastiach nachádzajúcich sa 2400 m nad morom. Jeho odolnosť voči vrtochom počasia je pomerne dobrá. Je síce spojený s typickými tropickými zónami, ale nevadí mu ani občasná snehová pokrývka. Čajovníky znášajú aj teplotu - 6 °C, ako je to napríklad v Himalájach, v okolí Darjeelingu (Dárdžilingu), ale aj v Japonsku a Indonézii.

 • Strana 56 - Koreniny

Základom udržania našej existencie je jedenie. Nie je však jedno, ako si jedlá pripravujeme. Dávno známa a stáročiami overená pravda hovorí, že nežné pohladenie a láska, priateľské objatie a milý a veselý úsmev sú korením života. Tento metaforický frazeologizmus priamo súvisí s dôležitou úlohou korenín v našej potrave. Veď nech by sme mali jedlá pripravené podľa všetkých fyziologických, medicínskych (dietetických, výživových, racionálnych) a ďalších zásad, veľmi málo by nás oslovili, ak by neboli pripravované s láskou a nadšením. A práve o týchto skutočnostiach hovorí používanie kvalitných korenín v príprave jedál.

 • Strana 66 - Obilniny

K zložkám, ktoré sa najviac podieľajú na výživovej a energetickej hodnote potravín na báze obilnín, patria sacharidy, bielkoviny, tuky, minerálne látky a v minoritnom zastúpení i ďalšie, napr. vitamíny, farbivá, aromatické látky.

 • Strana 74 -  Kryoterapia

Pozitívne pôsobenie chladu na ľudský organizmus je známe už veľmi dávno. Avšak až v sedemdesiatych rokoch minulého storočia začali japonskí vedci skúmať, čo vlastne extrémne nízke teploty v tele človeka spôsobujú. Výsledky boli pozoruhodné a dali základ novej vede – kryoterapii. Účinky chladu dosahujúceho hodnoty mínus stodvadsiatich až stotridsiatich stupňov Celzia sú zaujímavé. V organizme sa dejú zmeny, ktoré kladne pôsobia na každého človeka a zvlášť športovca.

 • Strana 80 - Nórsko

Nórsko je mystická krajina. V lesoch sú ukryté jazerá plné rýb, obrovské skalné masívy a vysoké hory roztínajú údolia, náhorné plošiny pokrývajú rozsiahle ľadovce, z horských plies steká neuveriteľné množstvo vodopádov, pred pobrežím sú rozosiate tisíce ostrovov a skalnatých ostrovčekov, fjordy obklopené strmými horskými stenami sa zarezávajú hlboko do pevniny...

 • Strana 98 - Katedrála svätého Martina

Kto vchádza do Bratislavy od Viedne alebo Budapešti a smeruje do centra prejazdom cez Nový most, hneï pri prechádzaní cez Dunaj ho zaujme vysoká vea najreprezentatívnejšieho chrámu v Bratislave, Katedrály svätého Martina.

 • Strana 108 - Ford Transit - test

Nech podnikáte v akejkoľvek oblasti, Ford Transit Van je úžitkové vozidlo, ktoré udrží vašu firmu v chode. Ktorúkoľvek verziu si zvolíte, presvedčíte sa, že praktickosť a vysoká funkčnost’ nákladového priestoru patria ku kľúčovým vlastnostiam Transitov. Napríklad minimalizáciou uhla sklonu bočných stien nákladového priestoru sa maximálne zväčšil jeho využiteľný objem. Do Forda Transit so stredným rázvorom môžete bez problémov umiestniť až štyri europalety s rozmermi 1,2 m x 0,8 m.