Obsah čísla 19

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 12 - Hotel Karpaty ****

Budeme nesmierne radi, ak prijmete naše pozvanie, pochutnáte si na gurmánskych špecialitách našej kuchyne, zrelaxujete vo vkusne zariadených interiéroch hotelači neodoláte pokušeniu zašportovať si v priestoroch fitnes.Po aktívnom relaxe sa už môžete naplno oddávať vytúženému odpočinku, pôžitkom z jedál, vyberaných vín a dezertov.Po vstupe do hotela vás obklopí atmosféra vkusne a elegantne zariadených priestorov, dýchajúcich dokonale zladenými čistými líniami, s precízne a do detailu vyhotoveným interiérom. V izbách a apartmáne na vás čaká vytúžené pohodlie plné milých doplnkov, ktoré vám spríjemnia pobyt. Nech sa páči, vstúpte a užívajte si!

 • Strana 18 - Čokoláda

„Kultúra čokolády je nepretržitou cestouza poznaním, na ktorej sa stretáva technikaa kreativita s experimentovaním.Toto všetko spolu je vyústením osobnej vášnek práci a nadšenia, ktoré nás neustále nútimeniť pomer medzi arómou a chuťou.“ - Alessio Tessieri

 • Strana 30 - Strukoviny

Strukoviny sú staré kultúrne plodiny a patria medzi tradičné zdroje bielkovín vo výžive ľudí. Sú obľúbené vo všetkých svetových kuchyniach, v niektorých dokonca tvoria základ stravy po celý rok. Ľahko sa pestujú a pri dodržaní agrotechnických postupov dosahujú priaznivé úrody. Na Slovensku však musia strukoviny o svoje miesto v domácnostiach a v reštauráciách bojovať. Odporúčaná dávka strukovín na osobu a rok je 2,6 kg. Z dostupných údajov Štatistického úradu SR však vyplýva, že spotreba strukovín je na Slovensku dlhodobo nízka a pohybuje sa na úrovni 1,6 kg na osobu a rok, pričom v roku 2009 to bolo ešte o 0,1 kg menej. 

 • Strana 40 - Bezpečnosť a nutričná kvalita rýb

Mäso rýb patrí medzi potraviny s najvyššou proteínovou denzitou (15 - 20 %), pričom u niektorých druhov môže bielkovinový podiel príležitostne konvergovať k hodnote28 %. Na základe korigovaného aminokyselinového skóre stráviteľnosti bielkoviny (PDCAAS) porovnateľnéhos ostatnými bielkovinami živočíšneho pôvodu je rybacie mäso považované za zdroj komplexných proteínov obsahujúcich vo vhodnom pomere všetky esenciálne aminokyseliny.

 • Strana 50 - Medical Centrum

Medical centrum, s. r. o., je medicínske centrum zamerané najmä na oblasť plastickej a estetickej chirurgie. Náš tím má za sebou veľa úspešných zákrokov a hlavne spokojných klientov, ktorým sme dopomohli k spokojnejšiemu a kvalitnejšiemu životu.Takmer každý človek prirodzene túži po tom, aby vyzeral čo najatraktívnejšie. Nie každý z nás však má to šťastie, že mu bol dopriaty bezchybný vzhľad. Mnohí sa kvôli drobným fyzickým nedostatkom netrápia, resp. trápia minimálne. Sú však aj takí, ktorým takýto nedostatok spôsobuje dlhodobú a niekedy aj celoživotnú psychickú traumu, napriek tomu, že neohrozuje zdravie. A práve plastická chirurgia (nazývaná aj estetická), špeciálny odbor, ktorý sa zameriava na odstraňovanie vrodených alebo získaných telesných nedostatkov chirurgickými metódami, im ponúka možnosť navždy sa tejto psychickej nepohody zbaviť. Plastická chirurgia je tu však aj pre ľudí, ktorí už nejakú operáciu podstúpili a radi by po nej zahladili stopy.

 • Strana 54 - Argeles-sur-Mer & Collioure

Dni sa predlžujú, teplota stúpa, slnka je každý deň viac. Najvyšší čas začať premýšľať o letnej dovolenke. Ak chcete zameniť Turecko či Chorvátsko za niečo menej tradičné, no nemusí to byť rovno exotika, mám pre vás jeden tip.Vlastne dva. Dva v jednom. Argelès-sur-Mer a Collioure, dve rozkošné francúzske mestečká, vzdialené od seba čo by kameňom dohodil.História sa ich zväčša dotýkala rovnako, no vyvinuli sa do úplne odlišných podôb. Historické centrum Argelès-sur-Mer je vsunuté tak trochu do vnútrozemia, no krátkou prechádzkou sa za pár minút dostanete do rušného turistického letoviska s niekoľkokilometrovou piesočnou plážou a nespočetným množstvom ubytovacích kapacít.

 • Strana 64 - V.I.P. Transport

Bol to klubový autobus FC Barcelona, ale odteraz to je a bude autobus šampiónov s výnimočnými službami. Na Slovensko, ale i do celej Európy prináša luxusnú dopravu, zážitky, dobročinné programy, eventy a zábavu, masový záujem, priestor pre reklamu a samozrejme propagáciu športua futbalu. Autobus športovcov sa stáva autobusom originálnych zážitkov a služieb.Poďme sa pozrieť zbližšia, čím je tento velikán ciest mimoriadny. Autobus je vybraným modelom španielskeho návrhára autobusov NOGE - model Titanium na podvozku Scania - s dĺžkou 14 metrova výškou 3,7 metra. 

 • Strana 68 - Hrad Červený Kameň

Erb Pálffyovcov - zlatý jeleň v modrom štíte, stojaci na dvoch nohách a vystupujúci z vozového kolesa zlatej farby. Pod kolesom, v päte štítu, sa nachádza trojvršiezelenej farby. Modrá a zlatá farba patria medzi najheraldickejšie farby. K erbusa viaže heraldická povesť, ktorá vysvetľuje jeho vznik. Jednej tmavej noci sa Pálffyovci vracali z ďalekej cesty. Púť im znepríjemňovala silná búrka, ktorá splašila kone. Odrazu z lesa vybehol jeleň a svojimi parohmi skočil do zadného kolesa. Koleso zlomil a páni museli prenocovať v lese. 

 • Strana 78 - Historické kostýmy

Renesancia (z talianskeho slova rinascito - znovuzrodenie) znamenala pre kresťanský svet veľký obrat. Talianski umelci a filozofi znovuprebudili k životu antickú tradíciua nazeranie na svet. Vesmír stratilsvoj stred, ľudské telo prestávalo byťtajomstvom, príroda už nebolastatická. Obchodníci a bankárizo severu Európy boli bohatší ako králi a požičiavali im peniaze. Turcina dlhé obdobie obsadili veľkú časť Európy a priniesli k nám orientálne vplyvy. Toto nové obrodenie vzniklov Taliansku, v krajine slobodného ducha, ktorá bola vždy otvorená novým nápadom a myšlienkam, odtiaľ sa postupom času dostala do zvyšku Európy. Renesancia sa objavilav rôznych krajinách v rôznych časoch. Všeobecne však jej vznik môžeme datovať na začiatok 15. storočia.Tak ako mravy, aj oblečenie sa v tomto období začína uvoľňovať (obr. 1). Nevracia sa však v štýle naspäťk antickým tógam, ale naopak, odev začína byť zložitý, rafinovaný a najmä prestrihávaný.

 • Strana 90 - Umelecká Vysoká škola v Banskej Štiavnici

Veríme, že naša vysoká školasvojimi študijnými programami,garantovanými významnýmidomácimi i zahraničnýmiosobnosťami, sa staneatraktívnou pre domácichi zahraničných študentova prispeje k dosiahnutiu takejúrovne vysokoškolského umeleckéhovzdelávaniana Slovensku, ktorá budeporovnateľná s úrovňoupopredných vysokých umeleckýchškôl v zahraničí!

 • Strana 94 - Džezová scéna na Slovensku

Džez a džezové prejavy sa na území Slovenska začali objavovať podobne ako v ostatnej Európe v 20. rokoch minulého storočia. K ich šíreniu významnejšou mierou prispeli masovokomunikačné prostriedky (rozhlas, gramoplatne), pričom džez neprichádzal k nám priamo z USA, ale z Veľkej Británie. Väčší prienik džezu na naše územie možno zaznamenať v 30. a 40. rokoch, keď nastala éra swingu. Významnú úlohu v šírení džezu zohrali vo väčších mestách na Slovensku reštaurácie (už v roku 1926 otvorili v Bratislave Établissement Adlon, kde hrávali pozvané zahraničné džezové ansámble), kaviarne a nočné podniky (v Bratislave Reduta, Bristol, Astória a iné), v ktorých sa popri rôznych žánroch populárnej hudby hrával aj džez. Postupne vznikali domáce kapely a džezové zoskupenia, formovali sa slovenskí džezmeni a začala sa písať história slovenského džezu.

 

 • Strana 104 - Rubín

Rubín (z lat. rubens - červený) je vzácny drahokam, chemicky oxid hlinitý - Al2O3 - mineralogicky korund. Ostatné farebné drahokamové odrody korundu sa súhrnne označujú ako zafír. Rubín bol nazývaný aj kameňom holubičej krvi. Môže mať rozličné farebné odtiene - od ružovej cez purpurovúa červenú po hnedočervenú. Túto farebnú variabilitu spôsobujú prímesi chrómu a železa. Jeho brat zafír je známy hlavne v modrých odtieňoch. V Mohsovej stupnici tvrdosti sa oba zaraďujú na deviate miesto - hneď za diamant (korund je referenčný minerál). Hodnota rubínu na trhu sa odvíja od jeho farby, veľkosti, rýdzosti, výbrusu a samozrejme aj od spracovania v šperku. Veľmi krásne sú aj rubíny s asterickým efektom, ktoré sa volajú hviezdne rubíny.