Obsah čísla 30

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 8 - Ostia Antika

O živote v antickom svete máme rôzne predstavy. Pod vplyvom americkej filmovej produkcie predovšetkým zvrhlé a krvilačné. Ale vieme, ako skutočne ľudia v týchto časoch žili? Čiastočný obraz môžeme získať v Pompejach. Mesto sa zachovalo dodnes, čas sa tu zastavil 24. augusta roku 79. Pompeje boli v dôsledku erupcie sopky Vezuv pochované pod päťmetrovou vrstvou popola. Herculaneum. V tom istom čase, ten istý Vezuv, nie však popol, ale valiace sa bahno zalialo toto mesto aj s jeho obyvateľmi. My sa vyberieme do antic-kej Ostie. Po Pompejach a Herculaneu je to pravdepodobne najrozsiahlejšie sprístupnené antické mesto (resp. to, čo z neho ostalo) na území dnešného Talianska. Nebolo ho treba dolovať spod popola ani bahna. Ostia zánikom Západorímskej ríše strácala význam, ľudia ju opúšťali, mesto pustlo. Začali ho postupne rozoberať ako stavebnicu z lega, stal sa z neho jeden obrovský veľkosklad stavebného materiálu. Tehly pre rímsky Panteón, mramor pre šikmú vežu v Pise, mozaiky pre vily bohatých hodnostárov. Taká typická antická recyklácia.

  • Strana 16 - Hotel ZUR BURG ****

Víta vás HOTEL ZUR BURG**** v Kaprune, kde všetko, čo robí dovolenkunezabudnuteľnou a jedinečnou, môžete nájsť na jednom mieste: čarovné hory s majestátnym ľadovcom Kitzsteinhorn, malebné jazero Zell v mestečkuZell am See, nespočetne veľa miest na turistiku a lyžovanie,ponúkajúcich úchvatné výhľady na krajinu, a mnoho možností pre letnéa zimné aktivity a oddych.

  • Strana 24 - Súťaž vín Epikuros

Musím priznať, že takú dobrú sériu šumivých vín som na degustačnom stole už dávno nemal. Tridsaťsedem vzoriek z piatich európskych krajín. Desať bublinkových médií z Francúzska, osem rakúskych sektov, šesť „spumante“ z Talianska, jeden sekt nemecký a dvanásť slovenských šumivých. Medzi francúzskymi reprezentantmi boli i dve šampanské, rakúske pochádzali väčšinou z Burgenlandu a našu republiku zastupovali výrobcovia zo Serede, Topoľčianok a Pezinka. Vína boli pri hodnotení zoradené podľa obsahu zvyškového cukru. Degustovať sa začínalo pri vzorkách extra brut, pokračovalo sa médiami brut, nasledovali extra dry, dry, demi sec a končilo sa pri sladkých šumivých vínach (doux). Najviac bola zastúpená skupina brut. Bolo v nej 22 šumivých vín.

  • Strana 32 - Víno Lombardských Aristokratov

Lombardia – čarovný kraj na severe Apeninského polostrova. Miláno a jeho Duomo, Brescia a jej Capitolio, Mantova a jej Kaštieľ svätého Juraja, katedrála v Cremone, Villa Reale v Monze, Piazza Vecchia v Bergame... Pitoreskný, históriou ovinutý kraj, zelené kopce a kopčeky, hlboké údolias čistou krištáľovou vodou. Od západu na východ provincie, takmer na jednej rovnobežke, sa zrkadlia plochy obrovských jazier. Lago Maggiore, Lago di Como, Lago d`Iseo, Lago di Garda. Milióny turistov chodia do Lombardie za športom a oddychom najmä v lete a v zime. Znalci však tvrdia, že tento kraj je najpríťažlivejší na jeseň. V sadoch dozrievajú jablká, hrušky, granátové jablká, hurmi-kaki. Vo viniciach v strmých stráňach rozvoniavajú plody viniča. Kraj sa vyfarbuje a zo stromov padajú gaštany. Tie jedlé, obrovské ako detská pästička, ale aj tie divé, také lesklé a také usmievajúce sa. V podzemí to vrie. Lisujú sa biele odrody viniča a nakvášajú modré kabernety a merloty. Slnko svieti, noci sú už chladnejšie a dni príjemnejšie, voňavejšie. Lombardia, čarovná Lombardia.

  • Strana 40 - Káva X. časť

KOSTARIKA - Táto krajina so svojou úrodnou, dobre priepustnoupôdou sopečného pôvodu bola jednou z prvých stredoamerickýchkrajín, ktorá začala s pestovaním kávovníkova banánovníkov na komerčnom základe. Kávovníkysem boli dovezené z Kuby a prvé zmienky o ich výsadbesú datované do roku 1779. Obe spomenuté komoditypatria medzi jej hlavné exportné položky. V Kostarikeje dnes veľmi dobre organizovaná veľkovýroba kávovníkovýchbôbov. Technologické spracovanie zŕn prebiehamokrou aj suchou cestou. Pestuje sa tu výhradne arabika.Pestovanie robusty je zakázané. Tunajšie zrná majúsprávnu kyslosť a korenistú arómu spojenú s plnou,ušľachtilou chuťou.

  • Strana 46 - Koreninové zmesi II.

Tento druh ochucovadiel sa používa na ochutenie jedál pri ich príprave alebo na finálne dochutenie už hotového jedla. Skrátka, keď už má konzument tanier jedla, napríklad polievku, na stole a zrazu zistí, že by to ešte niečo chcelo. Takéto tekuté zmesi odborníci odporúčajú používať aj na chuťovky, hlavne na mäsité jedlá (priemyselne vyrábané steakové omáčky). Dodajú jedlám dokonalú chuť a vôňu. Z množstva tekutých koreniacich zmesí sú tu uvádzané iba tie, ktoré sú v našich kuchyniach používané najčastejšie. Treba dodať, že tento druh korenia je vo svetových kuchyniach bohato zastúpený nespočetným množstvom rôznych známych i menej známych výrobkov.

  • Strana 52 - Ako sa meral čas

Tieto Ovidiove verše sú mottom výstavy Akosa meral čas, inštalovanej na Bratislavskomhrade. Plynutie času zaujímalo ľudí odpradávna.Je čas len ilúzia, alebo je to merateľnáveličina? Na mnohé z otázok týkajúcichsa času nájdete odpoveď na výstave, ktorúpripravilo Slovenské národné múzeum –Historické múzeum s Archívom Slovenskéhonárodného múzea. Autorkou výstavy jePhDr. Elena Machajdíková, vedúca archívu.Fenomén času vnímali a definovali rozličnékultúry i spoločenské vrstvy v rôznych obdobiachrozmanito. Európske ponímanie časusa utváralo na základe antických teórií ocyklickom čase a židovských predstáv.Pomôckou na zaznamenávanie plynutiačasu je kalendár. Delí čas do úsekov – dní,mesiacov a rokov – na základe pravidelnesa opakujúcich prírodných javov na Zemi ivo vesmíre. Už kultúrne vyspelé starovekénárody, akými boli Egypťania, Babylončania,Asýrčania, Gréci, Rimania či Mayovia,mali kalendár podobný tomu dnešnému.Znaky pre deň, mesiac i rok poznali už staríBabylončania v 4. tisícročí p. n. l.

  • Strana 56 - Čína

Kým Európa a veľká väčšina známeho sveta už dávno vytriezvelazo silvestrovských osláv, na Ďalekom východesa na oslavy Nového roku pripravuje viac ako miliarda ľudí.Oslavy čínskeho Nového roku alebo tiež Sviatky jarioslavujú Číňania na prelome januára a februára.Rok draka, najvznešenejšieho zvieraťa čínskeho horoskopu,sa skončil 10. februára 2013 a žezlo prebral mocný,ale negatívny had. Tieto sviatky majú pre Číňanov charakternašich Vianoc a taktiež prípravy a oslavy nie sú menšie.

  • Strana 64 - Etiketa, III. časť

Zásady stolovania boli počas celých dejín ľudstva nevyhnutné a dá sa povedať, že často dejiny i formovali. V starovekej Číne za vlády dynastie Sung (1279 – 960 p. n. l.) stratil jeden minister svoj úrad, ale aj spoločenskú vážnosť tým, že na cisárskom bankete omylom zjedol krmivo pre ryby. Hostia sa totiž mali baviť kŕmením kaprov v cisárskom rybníčku. Dokonca ešte začiatkom 20. storočia spôsobila neznalosť zvykov pri stolovaní vážne politické faux pas na stretnutí britského vyslanca v Tibete a vysokej spoločnosti z Lhasy. Keď dal Angličan priniesť všelijaké lahôdky, Tibeťania rázne odmietli. Sklamaný vyslanec dal teda jedlo odniesť, ale omnoho viac sklamaní boli Tibeťania, keď videli, ako im tie pochúťky miznú pred očami. V Lhase sa totiž jedlo najprv odmieta a až po hodnom prehováraní sa hostia s chuťou pustia do jedla. Ako sme sa dostali od pravekého zúrivého hodovania k sofistikovanému stolovaniu s ôsmimi chodmi? Ťažko povedať, kde sa to začalo, no pravidlá správania pri stolovaní boli potrebné v Európe aj v Ázii. Najstaršie známe dielo tohto typu zostavil pred približne 4500 rokmi vezír egyptského kráľa Isesiho (Džedkarea) Ptahhotep.

  • Strana 76 - Sandra Botticelli

Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi je pre širšiu verejnosť známy najmä pod menom Sandro Botticelli. Jeho krstné meno Alessandrosa časom skrátilo na Sandro a priezvisko Botticelli, čo znamená súdok, získal od svojho najstaršieho brata, ktorý bol trochu kyprejšía prischlo mu ako prezývka.

  • Strana 96 - Ford Kuga - Test

Nový Ford Kuga s motorom 2,0 TDCi Duratorq DPF(s výkonom 120 kW/163 k) a šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, ktorý sme dostali na testovanie, je v každom ohľade naozaj nový. Z predchádzajúcehoveľmi sympatického krásne zaobleného modelu vyrástlo SUV, ktoré ako keby dospelo do hranatejších dynamických tvarov, predĺžilo sa a hlavne zväčšilo batožinový priestor. Samozrejme, že tento štýlový dizajn nezaostal ani čo sa týka interiéru,ktorého priestrannosť a komfort predĺžením karosérie ešte vzrástli. Moderný štýl interiéruje v novom Forde Kuga maximálne prepracovaný a sofistikovaný.