Obsah čísla 18

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 16 - Hotel Royal ****

Víta vás HOTEL ROYAL, štvorhviezdičkový hotel v srdci strednéhoSlovenska v najväčšom horskom centre Podpolianskeho regiónu.HOTEL ROYAL je situovaný v nádhernom prostredí Veporskýchvrchov v nadmorskej výške 950 m. Hotel patrí do okresu Detva aleží neďaleko cesty medzi obcami Hriňová a Kokava nad Rimavicou.Súčasťou komplexu sú aj bungalovy a chatky určené na ubytovanie.HOTEL ROYAL ponúka možnosť usporiadať stretnutia a udalostirôzneho rozsahu, charakteru a na rôznych úrovniach.

 • Strana 22 - Meeting cafe

Meeting cafe je jedinečná kombinácia kaviarne a krbového ateliéru. V útulnom dobovom prostredí,s dôrazom na každý detail, si vychutnáte šálku výbornej aromatickej kávy, sladučkej horúcej čokoládyči prvotriedneho čaju. A pravdepodobne neodoláte ani niektorému z lákavých koláčikov a dezertov,ponúkaných príjemnou obsluhou. Pohodovú atmosféru kaviarne krásne dotvárajú plamienky horiaceho drevaa blahodarné účinky sálavého tepla z klasickej pece zo šamotu a hliny. Môžete sa tu oboznámiť ajs modernou Brunnerovou technológiou – vložkou s ťahovo-akumulačným systémom KMS, plne ovládanouelektronikou a obostavanou hypokaustovým systémom. V Meeting cafe budú potešené vaše zrakové,chuťové aj čuchové vnemy. Je to ideálne miesto pre posedenie s priateľmi a blízkymi, miesto pre oddych anačerpanie novej energie.jazerom.

 • Strana 30 - Ako vonia Andalúzia

Andalúzia. Úžasný kraj, úžasné farby, lákavé vône, nenapodobiteľné chute.A to všetko vtesnané do krivky času, ktorý tu ide pomaly i dramatickyuž dlhé tisícročia. Milujem ten kraj, tú atmosféru, tých tajuplných ľudí.Andalúzia mi pripomína Afriku. Úrodné roviny, vegas alebo huertas, striedajúmočaristé marismas a vyprahnutá step sa načahuje až k majestátnejSierre Nevade. Olivy, vinič, obilie, citrusy, jahody, pokojne sa pasúci dobytok.Čo mesto, to pojem... Almeria, Cadiz, Córdoba, Granada, Huelva, Jaén,Malaga, Jerez, Sevilla. Dnes je to autonómny región s hlavným mestom Sevilla.Tá má trištvrte milióna obyvateľov a patrí k najkrajším mestám na svete.Extraordinárna lokalita, kde slnko svieti 3000 hodín v roku.Naprieč provinciou tečie majestátna rieka Guadalquivir, ktorou sa plavilai Santa Maria, loď objaviteľa Ameriky. Zhodou okolností je ten veľký Kolumbuspochovaný tu v sevillskej katedrále.

 • Strana 38 - Čaj

V záverečnej časti nášho rozprávania o čajinačrieme do viacerých tém týkajúcich sačajovníkových listov a nápoja z nich pripravovaného.Povieme si, ako sa správne hodnotí a degustuje,dozvieme sa, ako sa balí a prepravuje, zaspomínamena staré časy falšovateľov tohto vzácneho produktuaj na veľké obchodné spoločnosti,no a na záver si necháme desať pravidielsprávnej prípravy čajového nápoja.

 • Strana 44 - Rastlinné a živočíšne oleje (tuky)

Živočíšne tuky sú vo všeobecnosti považované za úhlavnýchnepriateľov zdravého životného štýlu. Ich nekontrolovanákonzumácia nie je pre organizmus zdravá. Napriek tomu telopotrebuje aj tento druh tukov. Dodávajú mu potrebnú veľkúenergiu, hlavne ľuďom s ťažkou fyzickou prácou, resp. vrcholovýmšportovcom a pod. Odborníci na zdravú výživu navrhujúdenne konzumovať rastlinné oleje a maximálne 2- až 3-krátdo mesiaca živočíšne tuky v malom množstve. Živočíšne tukysú zo všetkých tukov energeticky najbohatšie. Už jeden gramživočíšneho tuku dodá pre telo 38 kj, čo je asi dvakrát viac,než poskytujú bielkoviny či sacharidy. Okrem energie dodávajúživočíšne tuky telu potrebné vitamíny, ktoré sú v nichrozpustné. Živočíšne oleje sú využívané v medicínskej, kozmetickeja farmaceutickej praxi i ako palivo.

 • Strana 54 - Mrazené potraviny

Predlžovanie trvanlivosti potravín je v súčasnom potravinárstvenevyhnutné. Je však potrebné rozlišovaťmedzi nevyhnutnou potrebou konzervovania potravína jej neodôvodnenou potrebou, pretože medzi nimi súrozdiely nielen ekonomické, ale aj také, ktoré majúdopad na zdravie spotrebiteľa. Jedným zo spôsobov predlžovaniatrvanlivosti je aj zmrazovanie, ktoré má veľkýekonomický význam pre výrobcov potravín, ale pritomnemá takmer žiadny vplyv na zdravie spotrebiteľa.

 • Strana 58 - Medical Centrum

Medical centrum, s. r. o., je medicínske centrum zamerané najmäna oblasť plastickej a estetickej chirurgie. Náš tím má za sebou veľaúspešných zákrokov a hlavne spokojných klientov, ktorým sme dopomohlik spokojnejšiemu a kvalitnejšiemu životu.Takmer každý človek prirodzene túži po tom, aby vyzeral čo najatraktívnejšie.Nie každý z nás však má to šťastie, že mu bol dopriatybezchybný vzhľad. Mnohí sa kvôli drobným fyzickým nedostatkomnetrápia, resp. trápia minimálne. Sú však aj takí, ktorým takýtonedostatok spôsobuje dlhodobú a niekedy aj celoživotnú psychickútraumu, napriek tomu, že neohrozuje zdravie.

 • Strana 66 - Lhasa

Štyri hodiny ráno... Z hmly a dymu posvätného ohňa vystupujú postavypripomínajúce démonov, tak často opisovaných v tibetskej mytológii. Tichoa prítmie prerušované krátkymi zábleskami maslových lámp, ale hlavnespevy mníchov umocňujú atmosféru tohto miesta. Po chvíľke stoja pri mneštyri ženy. Vtisli mi do rúk vysokohorské byliny a voňavé trávy, ktoré pútnicipália pred chrámom na ochranu pred zlými duchmi a démonmi. Byliny saspaľujú vo zvláštnych hlinených nádobách s otvorom pre ohnisko, pripomínajúcichamfory. Sú vysoké asi 3 metre a široké 1,5 metra. Nachádzajú sapred hlavným vchodom do chrámu Džokhang. Tieto ohne vďaka pútnikomnevyhasínajú už dlhé storočia. Najzaujímavejšia časť dňa pred Džokhangomje medzi 4. a 7. hodinou ráno. Určite sa oplatí privstať si a absolvovať rituálspoločne s pútnikmi prichádzajúcimi z celého Tibetu. Je to pravý Tibet bezturistov, bez stánkov so suvenírmi.

 • Strana 72 - Oravský hrad

Oravský hrad, skvost a dominanta Oravy, sa majestátne týčinad obcou Oravský Podzámok, rozprestierajúcou sapod hradným bralom. V letnom období sa ukrýva za stáročnýmikošatými korunami stromov a každý, kto prejde zákrutoua hrad sa mu vynorí pred očami, zostane očarený a prekvapenýjeho mohutnou kamennou krásou.V zime je Oravský hrad viditeľný doďaleka a nočné osvetlenieešte viac podčiarkuje tajomnosť a chladnú nádheru,ktorá tak ako v minulosti i v súčasnosti láka a inšpiruje umelcov.

 • Strana 78 - Historické kostýmy

Keď dnešný moderný a civilizovanýčlovek začuje slovo stredovek,vybaví sa mu sychravý obraz krajinys blatistou cestou k nedobytnému hradu,drsní bradatí muži v zbroji na konia s mečom v ruke na ceste do boja, mnísistarajúci sa o ľudí nakazených morom,náboženskí fanatici v pokání týrajúci svojevlastné telá, zapáchajúce ulices pobehujúcimi potkanmi, kde ľudiauľavujú svojim základným potrebámbez najmenšej hanby, a iné bežné vecitejto doby. počkať ešte vyše tisíc rokov... Humanisti tento vek hanlivo nazvalistredovekom, teda obdobím medzi dvomaepochami, medzi antikou a renesanciou.Pokladali ho za obdobie úpadku, keďantická tradícia umrela a renesančnýduch sa ešte nezrodil. Umenie pre nichnebolo umením, ale malo status remesla,gotický sloh dostal pomenovanie podľaGótov, ktorí boli pre renesančnýchmysliteľov barbari a pohania (teda je tovlastne pejoratívne označenie).

 • Strana 88 - Hlinené variácie Kataríny Slatinskej

„Si ako vták s krásne zafarbeným perím, ktorý na oblohekreslí čiaru svojho života. Všetko sa zdá také ľahké, bezváhové,občas sa iba vyhneš mraku alebo zmokneš podprúdom padajúcich kvapiek. Letíš s veternou ochranoupo jeho prúde dopredu, chvíľu plný ohňa, sily avtáčej vášne, chvíľu len tak voľne poletuješ a užívaš sičaro tejto bázne. A raz. Keď vietor otočí svoje sťažne ajeho prúd ocitne sa na protiľahlej strane, letíš ťažšie atvoja sila časom slabne, lebo toľko energie vynakladášna udržanie stavu – státie. Máš tisíc dôvodov, prečovidieť slnko je pre teba nepredstaviteľná púť. Priznajsi, že strach máš nakresliť na oblohu cestu vlastnýchpredstáv. Strach má každý, tak mu nedovoľ zatieniť tokrásne, čo v sebe máš... Zalietaj si a uvidíš, akou veľkousilou v skutočnosti oplývaš.“

 • Strana 100 - Ford Galaxy

Život je ako cesta – tak prečo si to neužiť? Priestranný interiér, univerzálne sedadlá, dostatok odkladaciehopriestoru a najnovšie technické novinky – v skutočnosti je kompromis jediná vec, ktorá v štandarde Forda Galaxychýba. Vďaka kvalite a komfortu, ktoré sú v luxusnom vozidle samozrejmosťou, ponúka Galaxy cestovanie prvoutriedou pre celú rodinu. Ford Galaxy je pripravený prispôsobiť sa neustále sa meniacim požiadavkám vašej rodiny.Či už chcete zameniť drinu každodenného života za čas strávený s deťmi, alebo plánujete luxusný víkend mimodomu, Ford Galaxy vám umožní jedinečnú jazdu. Zlučuje v sebe potešenie, praktickosť a schopnosť ochrániť.