Obsah čísla 29

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 10 - Kanadská Príroda

Keď sa začne skloňovať slovo Kanada, musí sa k nemu priradiť aj spojenie krásna príroda. Niet pochybností o tom, že kanadská patrí medzi najkrajšie na svete. Každá z provincií je hrdá na svoje prírodné bohatstvo. Dokazuje to aj jeho ochranou a vytváraním národných alebo provinciálnych parkov. V každom prípade je toto riešenie namieste, lebo aj Kanada prešla obdobím drancovania lesov a znečisťovania vodných tokov. Pri jej rozlohe, ktorou sa zaraďuje na tretie miesto na svete, to znie paradoxne, ale aj tu sa štátne a provinčné orgány museli postarať o dôslednú ochranu prírodného bohatstva.

  • Strana 19 - Tucet netuctových vín - Rakúsko

V príjemnej atmosfére bratislavskej enotéky Vin Divin sa zišlo päť skúsených hodnotiteľov vín (Fedor Malík st., Michal Kozák, Katarína Furdíková, Katarína Ďurčanská, Jozef Ševcech), aby posúdili vínne moky. Tentokrát rakúske, burgenlandské. Celkovo ich bolo tridsaťjeden, len osem bielych, jeden ružový a dvadsaťdva červených! Zdanie klame, Burgenland je totiž predovšetkým krajom bielych vín... Hodnotilo sa stobodovým systémom, krajné hodnoty sa eliminovali a udeľovali sa len zlaté (85 – 100 bodov) a strieborné medaily (82 – 84,99 b.). Hodnotenie bolo prísne. Pri degustačných stoloch sme si predsa len uvedomovali, že hranica pre udelenie zlatej medaily je postavená príliš nízko. Zobrali sme si príklad z Vinalies Internationales Paris, kde je to normálne. Udelili sme tucet zlatých, pätnásť strieborných. Štyri rakúske vína „zostali na holičkách“. V pripojenom článku prinášame komentáre k tuctu víťazných zlatých vín. Sú v ňom tri biele a deväť červených.

  • Strana 26 - Primo Zarcillo

Tierra de saborDo tej históriou opradenej zeme, do španielskej Kastílie, som cestoval už po ikstý raz. Kastília je pre mňa osobne to staré, dobré Španielsko. Kamenné mestá s najstaršími univerzitami sveta, spiace a zaprášené dedinky na náhorných plošinách, polia a políčka s fazuľou a šošovicou, zavlažované i nezavlažované vinice, tvrdý biely chlieb, svieže biele i dôstojné červené vína... Hneď v prvej vete som spomenul čarovné slovo ZEM. Áno, zem, po španielsky „tierra“, je to, čo dominuje Kastílii. Zem tu nielen vonia, zem tu má aj svoju chuť (sabor). Uvedomili si to domáci, cítia to tak i turisti. Domáci sú na svoju dedovizeň hrdí a chránia si ju. V reštauráciách, baroch, obchodoch, všade sa stretávate s veľkým žltým srdcom, na ktorom je kaligraficky napísané: Tierra de sabor. Ako chutí zem. Ako teda chutí kastílska zem? Ako chutia jej plody? V košíku, v hrnci, na tanieri, v miske,v čaši... Ako?

  • Strana 33 - Súťaž vín Epikuros

Ďalšie hodnotenie vín v samotnom srdci velkopavlovickej vinárskejpodoblasti na zámku vo Velkých Pavloviciach. Degustácia sa vďakavýborným organizátorom a slušnému zázemiu konala za hrubýmizámockými stenami prvej pivnice s ideálnou teplotou i svetlom.Dobre ukrytí pred všadeprítomnou horúčavou zasadli degustátorivedení prezidentom súťaže Bc. Jaroslavom Suským v zloženíIng. Katarína Furdíková, PhD., Branko Černý, Bc. Kateřina Černá,Helena Bednaříková a Ing. Jozef Ševcech k ohodnoteniu sedemdesiatichvzoriek červených vín z celého sveta. Bola to úloha neľahká. Testusa zúčastnili vína nielen zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Maďarska,ale i z Francúzska, Španielska, Rumunska, Talianska. Niekoľko víndorazilo dokonca zo Sicílie, Argentíny, Čile a Austrálie.

  • Strana 38 - Koreninové zmesi

Ľudia sa nikdy neuspokojili a neuspokoja s prijímaním potravy iba z dôvodu nasýtenia, zahnania hladu. Dôležitou stravovacou zvyklosťou bola vždy chuť a spestrovanie základných zložiek stravy zaujímavými príchuťami, a to tak, ako boli postupne objavované. Základnou potravou obyvateľov Strednej Ameriky bola kukurica a zemiaky. Tradične ich chuť zvýrazňovalo čili a časom úplne ovládlo tamojšiu kuchyňu. Podobne ako karí v Indii a sambala v juhovýchodnej Ázii. Iné dve rastliny, a to kakaovník a vanilka, ktoré pôvodne poznali iba Aztékovia, boli tiež predurčené k tomu, aby obohatili medzinárodnú kuchyňu.

  • Strana 46 - Káva, IX. časť

Pitie kávového moku neustále sprevádza otázka: Škodí alebo prospieva? Šíky bojovníkovproti káve sa začali formovať už v období, keď sa káva začala piť v prvých kaviarňach.Vládnuce kruhy neboli tejto novinke naklonené. Kaviarne boli považované za podozrivémiesta, kde sa stretávali ľudia s nedobrými názormi. Preto sa začalo o káve hovoriť akoo tekutine obzvlášť zdravotne škodlivej a nebezpečnej, vyvolávajúcej rôzne choroby.Samozrejme, bez akéhokoľvek dôkazu. Dôležité bolo len obmedzenie stretávania sa ľudís kritickými názormi na politickú situáciu.

  • Strana 50 - Zámok Valtice

Píše sa rok 1192, kresťanskí bojovníci pod vedením francúzskeho kráľa Filipa II. a anglického panovníka Richarda Levieho srdca bojujú vo Svätej zemi o znovuzískanie Jeruzalema.Mocný patriarcha akvilejský a pasovský biskupVolfrago di Leibrechtskirchen má však iné starosti.Cesty spojujúce ním ovládané územie, tiahnuce sa od Bavorska až k Uhrám, nie je ľahké ustrážiť a zaistiť tak bezpečnosť pútnikov a kupcov. Preto vstupuje do rokovania s miestnou šľachtou a postupuje jej svoje hraničné hrady ako výmenu za strážnu službu. Jedným takýmto šľachticom je i rakúsky šľachtic Wichard zo Seefeldu, ktorý získava dolnorakúsky hrad Veldesperch. Ten, kto v tomto staronemeckom názve počuje nemecké meno Valtic – Feldsberg, nemýli sa.

  • Strana 58 - Etiketa, II. časť

Oblečenie môžeme podľa typu spoločenských akcií rozdeliť na niekoľko stupňov. Obvykle býva na pozvánke uvedený aj tzv. dress code, ktorý nám napovie, ako sa máme obliecť. Určením typu oblečenia sa organizátori snažia vyhnúť trápnym situáciám, keď niekto príde v smokingu a niekto v športovom saku a džínsach. Uvedená inštrukcia určuje oblečenie muža, ku ktorému sa žena automaticky dolaďuje. Vybočenie z tejto normy smerom nahor, keď je napríklad predpísaný čierny oblek a my prídeme v smokingu, sa nazýva overdressed, smerom nadol, keby sme v takomto prípade prišli v športovom saku, sa nazýva underdressed. Aké sú teda stupne spoločenského odievania, ako rozlíšiť smoking od fraku a čo so ženami?

  • Strana 70 - Marcel Duchamp a smrť umenia

Dadaizmus ako umelecký smer sa zrodil na jar v roku 1916 vo Švajčiarsku ako reakcia na práve prebiehajúcu prvú svetovú vojnu. Aj keď vznikol vo Švajčiarsku, veľmi rýchlo sa rozšíril do celej Európy a dokonca aj do USA a do Južnej Ameriky. Mal veľmi široký záber, zasiahol nielen výtvarné umenie, ale aj literatúru, film, fotografiu, divadlo, scénografiu, balet a aj hudbu. Prispôsobené podmienkam jednotlivých krajín sa toto podivné hnutie stalo vývojovým míľnikom dejín umenia každého štátu. V samotnom Švajčiarsku bolo zamerané veľmi protivojnovo a pacifisticky, berlínske hnutie malo silný politický charakter, ktorý sa výrazne odlišoval od ostaných nemeckých okruhov, ruský dadaizmus vychádzal z futurizmu a bol silne previazaný s literatúrou.

  • Strana 78 - Čierno-Biely svet

Na záver basketbalovej sezóny 2012/2013 sme v Komárne zažili na slovenské pomery predsa len tak trochu poloinfarktový posledný finálový zápas. Tiekla krv, takmer bol atakovaný rozhodca, vyrevúvali sa nie vždy úplne spisovné výrazy a výsledok bol do posledných sekúnd nejasný. I zaplesalo moje fanúšikovské srdce a chcelo ešte viac. Tak poďme na výlet, na basketbalový výlet, na zápas úžasne šialený (minimálne, čo sa fanúšikov týka), a to priamo do Belehradu. Srbské finále, mestské derby, Partizan verzus Červená hviezda.Moja čarovná polovička, ktorú možno štandardne nahovoriť kedykoľvek na čokoľvek, ihneď súhlasila a svojím nadšením sme nainfikovali aj ďalšie tri nevinné duše. No, nevinné... Dve hviezdy Interu Bratislava a pána Inžiniera ako bonus.

  • Strana 86 - Celje

Celje je tretie najväčšie mesto Slovinska. Byť tretím najväčším mestom Slovinska znamená mať necelých 50 000 obyvateľov. Je to teda malé, čarovné historické mestečko na rieke Savinja, zo všetkých strán obklopené nekonečnou prírodou. Toto miesto už na prvý pohľad potvrdzuje fakt, že Slovinsko je po Švédsku druhou najzalesnenejšou krajinou Európy. Rimania nazývali mesto Celeia. Bolo bohaté, dobre opevnené a mestské práva mu udelili už v roku 45. Slovania sem podľa historických záznamov prišli v roku 452 a premenovali ho na Cylia. V ďalších storočiach sa tu motal kdekto a názov sa menil jedna radosť – Celejanae, Zellia, Cilia, Cilli, Celee. Dnes je to Celje.

  • Strana 98 - Ford Transit Custom - Test

Nový Ford Transit Custom prichádza, aby sa stal meradlom hospodárnosti jazdy a využiteľnosti nákladového priestoru. Okrem toho zvyšuje produktivitu a na vašich zákazníkov určite urobí ten správny dojem. Plným právom si teda zaslúži prestížne ocenenie Medzinárodná dodávka roka 2013. Transit Custom je tiež prvá dodávka vo svojom segmente, ktorá získala v hodnotení Euro NCAP plných päť hviezdičiek. Dve z jeho inovatívnych technológií získali ocenenie Euro NCAP Advance za technológiu, pričom toto ocenenie bolo prvý raz v histórii udelené úžitkovému automobilu.