Obsah čísla 39

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 14 - Scuderia Ferrari

Ešte pred vyhlásením šampionátu používal Ferrari vo svojich autách motor V12, ktorý patril v tej dobe, v porovnaní s konkurenciou, medzi technicky najpokročilejšie agregáty na svete. Po menších úpravách sa tento motor stal vhodný aj pre použitie v závodoch Formuly 1. Vylepšená verzia s dvojstupňovým prepĺňaním mala výkon okolo 290 koní. Motory teda boli pripravené, horšie to bolo s podvozkami, a aj prevodovka bola skôr slabším článkom skladačky. Enzo Ferrari preto spustil systematickú prípravu na prvý ročník Formuly 1. Napokon z toho snaženia vzišiel typ 125 F1. Vidlicový motor V12 so zdvihovým objemom 1,5 litra tvoril s päťstupňovou prevodovkou jeden celok uložený v jednoduchom rúrkovom ráme.

  • Strana 24 - Herceg Novi

Už dávno som si odvykla chodiť na dovolenkyv lete. Príliš veľa ľudí, príliš veľa hluku, príliš teplo,všetkého je príliš. Úplne najideálnejšia je skorájeseň. Obyvatelia letovísk prepnú do režimulenivého kocúra natiahnutého v tieni olivovníka.Toto tempo mi vyhovuje. Nikto už síce neurobíani štipku navyše, ale všetci sú spokojnía vyusmievaní. Turisti odišli, domáci môžu užívať.Na konci septembra som teda zamierilado najsevernejšieho letoviska Čiernej Hory,ktoré nesie názov Herceg Novi.

  • Strana 37 - Koňaky & Brandy

Skvapalnený duch vína, vínny destilát, má vo svete veľa príťažlivých podôb. Vínovica, brandy, loza, lozovača, raki, rakija, grappa, pisco, singani, armagnac, cognac... Kto pozná tento čarovný svet vínneho duchovna, vie, že k nalievaniu toho naostatok menovaného je potrebné pristupovať s mimoriadnou bázňou a úctou. Koňak je jednoducho KOŇAK. Pre mnohých hádam najnedostižnejšie, najneprekonateľnejšie kvapalné zlato v čaši. Redakcia nášho časopisu sa rozhodla zoskupiť kolekciu vínnych destilátov a posúdiť ich. Nebola to ľahká práca. Zodpovednosť členov degustačnej jury im nezväzovala ruky, „mrazila“ im však chuťové poháriky. Predsa len, skúsenostis hodnotením takých vzácnych nápojov v našom geopriestore nie sú ktovieako časté. Nájsť vhodných posudzovateľov tiež nebolo jednoduché. Napokon sme sa zišli piati. 

  • Strana 48 - New York

Kvalitné a zaujímavé pivá sa podobne ako špičkové víno degustujú a hodnotia na veľkých medzinárodných podujatiach ako v Európe, tak aj vo svete. Víťazi takýchto súťaží si užívajú postavenie, ktoré ich radí do lexikónov medzi svetovú špičku výrobcov piva vo svojom segmente. Popularita a uznanie následne prinášajú zvýšený záujem rovnako o produkty, ako aj o návštevu samotných pivovarov. Ponuka pivovarov sa za posledných dvadsať rokov veľmi rýchlo začala meniť. Nielen podľa chutí a pivných kategórií samotných produktov, ale aj podľa veľkosti pivovarov, v ktorých sa pivá vyrábajú. Takto môžeme veľmi zjednodušene rozdeliť pivá na tie, ktoré pochádzajú z veľkých, väčšinou z globalizovaných nadnárodných pivovarských skupín, a na pivá, ktoré pochádzajú z malých, väčšinou nezávislých remeselných pivovarov. Nemusím ani veľmi zdôrazňovať, že práve tá druhá, čiže nezávislá pivovarská scéna, prináša nielen laickým konzumentom, ale aj profesionálnym degustátorom najzaujímavejšie a najprogresívnejšie pivá. 

  • Strana 54 - Súťaž vín Epikuros

Vo štvrtok 3. marca 2016 nás hostil Penzión Karolína v Slovenskom Grobe pri hodnotenímladých bielych vín ročníka 2015. Keďže podľa väčšiny vinárov to bol vydarený rok,zaujímalo nás, ako sú na tom vína z nášho regiónu a z blízkeho okolia Burgenlandua Južnej Moravy. Pod vedením predsedníčky komisie Kataríny Furdíkovej sa hodnotilostobodovým systémom celkovo 53 vzoriek z dvadsiatich troch vinárstiev. Široká rozmanitosťcelkovo štrnástich bielych odrôd dala komisii zabrať. Najväčšie zastúpenie malSauvignon Blanc (osem vzoriek), nasledovaný Chardonnay s Veltlínom zeleným (po šesťvzoriek), s piatimi vzorkami bol Rizling rýnsky, Müller Thurgau, po štyri mal Tramín červený,Pálava a Rizling vlašský, ostatné odrody mali po troch a menej zástupcov. S jednýmzastúpením, ale zároveň najzaujímavejšou odrodou pre porotu, bol novošľachtenecSvoj Sen z vinárstva Rúbaň. V prvej pätnástke – hodnotenie nájdete na nasledujúcichstranách, sa najviac darilo odrodám Chardonnay, Tramín červený, Ryzling rýnsky, Pálavaa Sauvignon Blanc. Celkovým víťazom sa stalo Chardonnay od Romana Janouškaz Pezinka. V letnom vydaní sa opäť pozrieme na biele vína ročníka 2015, ale pohľad už rozšírimena všetky svetadiely.

  • Strana 60 - Etiketa sveta

Priateľská nátura Grékov sa prenáša aj do biznisu. Gréci nikdy nemajú s ničím problém, slová ako „neviem, nepoznám, nevyriešim“ sa v ich slovníku nevyskytujú. Vždy sa snažia urobiť pre partnera možné aj nemožné. Treba sa však mať na pozore, pretože sľuby chápu ako zdvorilostný akt, a ne-smiete preto očakávať, že ich aj splnia. Sú veľmi hrdí, ospravedlnenia sa od nich nedočkáte a nikdy nepriznajú, že argument inej osoby môže mať nejakú cenu. Preto v záujme uskutočnenia obchodu na Grékov nenaliehajte, neprehovárajte ich a už vôbec sa nad nich nevyvyšujte. Ak sa vyberiete do Grécka na obchodné rokovanie, určite neberte so sebou celú delegáciu. Gréci radi rokujú s jednou, maximálne dvoma osobami, s ktorými môžu rokovať neformálne. Ako správny obchodníci budú s vami zjednávať, pretože si myslia, že ste cenu schválne nadhodili vysoko. Od vás tiež nebudú čakať, že prijmete prvú ponuku.

  • Strana 64 - Benátky

Do tohto severotalianskeho mesta sa môžete dostať rôznymi spôsobmi.Z metropoly Slovenska trvá cesta autom cez Rakúsko približnešesť hodín. Rakúske diaľnice s množstvom tunelov sú vovýbornom stave, na talianskych sa platí na určitých úsekoch mýto.Svojho tátoša môžete zaparkovať pri železničnej stanici Santa Lucia,no pripravte si na zaplatenie parkovania minimálne 30 eur nadeň. Výhoda je, že parkovanie si môžete „zabukovať“ cez interneta vopred zaplatiť. Nestane sa vám, že by pre vás nebolo miesto.Vlakom je cesta o trochu dlhšia, trvá 11 hodín, ale do Benátok sadostanete priamym vlakom z Viedne. Jednosmerný cestovný lístokstojí asi 130 eur, ak sa rozhodnete ušetriť čas a cestovať v noci,priplaťte si 40 eur na lôžko. Vlaky sú síce čisté, ale v plnom kupé jeproblém natiahnuť si nohy a aspoň trochu sa vyspať.

  • Strana 74 - Tizian

Tiziano Vecellio sa narodil v Pieve di Cadore do rodiny s prastarými koreňmi a vynikajúcou tradíciou. Kedy to však presne bolo, nikto nevie s presnosťou určiť, pretože žiaden záznam o dátume jeho narodenia sa nezachoval. Dokument v registri úmrtí v opátstve San Canciano v Benátkach, kde maliar strávil svoje posledné dni a kde 27. augusta 1576 zomrel, hovorí, že „umrel vo veku stotri rokov“ (morto de anni cento e tre). To nás vedie k dátumu narodenia 1473. Túto teóriu potvrdzuje aj list adresovaný Filipovi II., napísaný 1. augusta 1571, v ktorom sa maliar sťažuje, že už má deväťdesiatpäť rokov.

  • Strana 82 - Versailles

Versailles, vzdialené približne 20 kilometrov od Paríža,bolo začiatkom 17. storočia len malou dedinkou obkolesenoumočiarmi a lesmi plnými zveri. To bol dôvod, pre ktorýsem často zavítal francúzsky panovník Ľudovít XIII. Milovalpoľovačky a okolie Versailles bolo pre jeho záľubu akostvorené. V roku 1623 si tu napokon kúpil aj pozemok a dalna ňom postaviť malé vidiecke sídlo. Prvýkrát vo Versaillesprenocoval 8. marca 1624 a od toho dňa tu trávil takmervšetok svoj voľný čas. Pre Ľudovíta nebolo Versailles lenmiestom skvelých poľovačiek, predstavovalo tiež únik odštátnických povinností, od upätého kráľovského dvoraa v neposlednom rade aj od manželky Anny Habsburskej.Život mladého Ľudovíta XIII., jeho krásnej manželky Annya kardinála Richelieu nám v románe Traja mušketieri priblížilAlexandre Dumas.

  • Strana 92 - Múzeum Farmácie

Pri prechádzke Starým Mestom sa často konfrontujemes myšlienkami a predstavami, ako to vyzeralov Bratislave pred stovkami rokov. V mysli sanám vytvára romantický obraz ulíc. Ovplyvňujúho názvy vývesných štítov obchodov, pohostinstiev,názvy niektorých meštianskych domov, ktorémajú pre súčasníka pôvab a zachovali sa podnes.Prečo to tak bolo sa dá vysvetliť jednoducho. V dávnejminulosti neexistovali názvy ulíc a čísla domova ľudia odvodzovali názvy objektov podľa výraznéhoatribútu umiestneného na architektúre.Na pôvabnom Marquartovom pláne z roku 1765vieme zaručene nájsť Michalskú vežu a bránu, nonevidíme tam ešte naznačený dom, v ktorom sídlilekáreň U červeného raka.V roku 2006 tím vedcov Z. Zvarová, P. Horanský,V. Obuchová z Mestského ústavu ochrany pamiatokv rámci architektonicko-historického výskumučasti objektu Michalská č. 26 zistil, že uvedenýdom bol postavený približne v rokoch 1765 – 1766a bol označený ako Domus area et Hortus Ungerianus,v priestore barbakanu, v priekope priľahlejk Michalskej veži.

  • Strana 100 - e-Šport

Elektronický šport, teda e-šport, sa nezjavil zo dňa na deň.Má svoju históriu, svoje príčiny, dôsledky a dopady. Negatívne i pozitívne.Ako všetko, čo človek stvoril pre svoje potešenie. Pojem e-šport v sebe ukrýva na prvý pohľad bizarnú záležitosť – kompetitívnehranie počítačových či konzolových hier. Môže pritom ísť o rôzne tituly hier,rovnako ako pri súťažiach v rôznych športových disciplínach.A rovnako ako pri bežnom športe, aj tu proti sebe stoja skutoční protivníci,často celé tímy najšikovnejších e-športovcov, ktorí svoje miesto

  • Strana 106 - Nový Ford Galaxy - test 

Výraznejšie zmeny však nájdeme v interiéri. Nový kožený elektricky vyhrievaný volant, aj nový prístrojový panel s desaťpalcovým LCD displejom, vám uľahčia jazdu. Pravdepodobne aj ušetríte nejaké peniaze, keďže vás systém upozorní na prekročenie rýchlosti, zákaz predbiehania alebo vybočenie z jazdného pruhu. Prvoradá však nie je vaša peňaženka, ale najmä bezpečnosť, a tak varovanie pred možnou kolíziou či detekcia chodcov sú tiež vo výbave nového modelu Galaxy. V limitovanej výbave TitaniumX vám osempalcový dotykový informačný displej poskytne všetky informácie o technologických prvkoch vybavenia, ktoré zvýšia váš komfort pri jazde, či už ide o čas, teplotu, audio systém alebo samozrejme navigačný systém.