Obsah čísla 32

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 14 - Trebinje, mesto vína, slnka a platanov

Trebinje, Hercegovina, súčasť štátneho útvaru Bosna a Hercegovina (1995), je historické územie v západnej časti Balkánskeho polostrova. Názov krajiny je odvodený od nemeckého titulu vojvoda – Herzog (1454). Toto stredoveké vojvodstvo sa v 15. storočí neubránilo tlaku Turkov a v rokoch 1465 a 1482 bolo nimi postupne dobyté.V roku 1583 sa Hercegovina stala súčasťou Osmanskej ríše ako Bosniansky pašalík a od tých čias Bosna a Hercegovina tvoria územnú i duchovnú jednotku. Stovky rokov sa osudy týchto celkov prelínajú, dopĺňajú a vyvíjajú do príťažlivých podôb, ktoré magnetizujú príchodzích i dnes...

  • Strana 24 - Káva, XII. časť

Kedysi sa hovorilo: „Chráň sa etiópskej kávy.“ Sú to spomienky na časy, kedy bola káva základným pracovným nástrojom travičov, pretože sa osvedčila ako spoľahlivý nosič rôznych jedov. Jed v káve bol totiž výborným prostriedkom na riešenie všetkých rodinných, majetkových, personálnych a štátnických problémov. Tento malý ostrov leží v Atlantickom oceáne asi 2 000 km od brehov Afriky a 3 500 km od Brazílie. Na ostrove žije okolo 5 000 ľudí a preslávil sa tým, že tu od roku 1815 žil vo vyhnanstve Napoleon po prehratej bitke pri Waterloo. Zomrel v roku 1821 na rakovinu žalúdka. Napoleon pokladal kávu za jedinú dobrú vec, ktorú mu tento ostrovček dal. Kultivary kávovníkov sa sem dostali lodnou cestouz Jemenu a v roku 1732 sa začali hromadne pestovať. Veľmi sa im nedarilo a aj nové rastliny privezenév 60. rokoch 19. storočia vyhynuli. Divoko rastúce kávovníky však zotrvali dodnes. To malé množstvo sa tu pestuje čisto biologicky a bez akejkoľvek mechanizácie. Cieľom a snahou je vyrábať čo najkvalitnejšie kávovníkové zrná.

  • Strana 31 - Súťaž vín EPIKUROS

14. mája 2014 sme sa opäť zišli v Bratislave na Michalskej ulici, aby sme ohodnotili vína nielen našich, ale i zahraničných výrobcov z celého sveta. Víťazom kategórie bielych suchých vín sa stal Sauvignon, ročník 2010 od Jaroslava Drmolu z Bavor na južnej Morave, tesne za ním sa umiestnilo kalifornské Chardonnay vinárskej firmy Redwood Park, ktoré na Slovensko dováža spoločnosť United Brands Slovakia. V rebríčku naj nasledovala pätica slovenských vín, na striedačku od vinárstiev Janoušek&Polák z Pezinka a Food Farm Hlohovec, ktoré nájdete aj na nasledujúcich stránkach. Rulandské biele z týchto vinárstiev by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Medzi tých, ktorí sa dostali na naše stránky v kategórii bielych suchých vín, patrí aj ďalší slovenský vinár Adam Sýkora z Limbachu, ktorý vsadil na odrodu Chardonnay.

  • Strana 38 - Etiketa, V. časť

Tak ako pri jedlách, aj pri nápojoch platí určitá postupnosť. Nech sme však akokoľvek smädní, s pitím vždy čakáme na výzvu hostiteľa, aj keď už máme pohár v ruke. Pripíja sa väčšinou „na zdravie“ a nič iné ako opätovné „na zdravie“ by sa hovoriť nemalo. Pozdvihnite pohár a s pohľadom do očí prikývnite. Najprv iniciátorovi prípitku, a potom by ste mali pozdraviť aj svojich susedov napravo a vľavo. Teraz sa už spokojne môžete napiť. V minulosti sa pripíjalo len vínom alebo sektom, dnes sa v tomto mrave povolilo a pripíja sa aj nealkoholickými nápojmi. Priťukávanie alebo cinkanie pohármi sa týka len šampanského, sektu a vína. Ostatným alkoholom sa „necinká“.

  • Strana 44 - Koreninové zmesi III.

Podľa slávneho kuchárskeho majstra Laroussa pod pojmomomáčka rozumieme „akúkoľvek tekutinu, ktorá sa používa naokorenenie jedál“. V podstate možno s touto definíciou súhlasiť,ale z praxe vieme, že omáčky môžu byť i samostatným(hlavným) pokrmom, napríklad talianske ragú je považovanéviac za jedlo ako za omáčku. Omáčky môžu byť varené ajnevarené, podávať sa môžu v teplom i studenom stave. Môžuobsahovať rôznu zeleninu i mäso, existuje tu nekonečný radvariácií.

  • Strana 52 - Strešné záhrady

Pri prechádzke prírodou sa môžeme stretnúťs miestami, ktoré sú pre rastliny na prvý pohľad nevhodné – prudké svahy, nestabilné suťoviská, nehostinné presušené stanovištia – a predsa tu rastú. Podobne je to aj so starými šindľovými strechami zarastenými machom a lišajníkmi alebo ruinami domov a múrov, z ktorých vyrastajú nielen trvalé byliny, ale aj náletové dreviny. Tie sa často držia v štrbinách stien alebo na nás vykúkajú z odkvapových žľabov. Práve toto sú dôkazy, že rastliny sa vedia vďaka svojej schopnosti adaptácie uchytiť aj na extrémnych stanovištiach. Obyčajne ich tvorí minimálne množstvo pôdy, často veľmi plytkej, s nedostatočnýmmnožstvom živín, trpiacej suchom na priamom slnku. Takýmto podmienkam bývajú vystavené aj rastliny, ktoré sa používajú na výsadbu tzv. extenzívnych strešných záhrad. Ide o záhrady, ktoré nepotrebujú veľké projektové a stavebné úpravy.

  • Strana 58 - Schloss Hof a Habsburgovci

V roku 1766 sa Schloss Hof stal miestom sobáša arcivojvodkyne Márie Kristíny, najobľúbenejšej dcéry Márie Terézie. Mária Kristína alebo Mimi, ako ju zvykla jej matka s láskou oslovovať, bola uprednostňovaná a rozmaznávaná už od svojho narodenia. No bola to zároveň aj inteligentná osôbka, ľahko sa učila, v mnohom vynikala, robila radosť svojim rodičom a postavenie mamičkinho miláčika vedela patrične využívať. Ostatné deti Márie Terézie boli týmto stavom dotknuté, žiarlili na Mimi a svoj postoj jej dávali aj patrične najavo. Ale nad takéto „malichernosti“ sa Mimi vedela povzniesť, hlavné bolo vždy dosiahnuť svoje. Azda najväčšej nespravodlivosti sa jej súrodencom dostalo, keď sa Mimi ako jediná mohla vydať z lásky a nie z dôvodu politických záujmov. Jej vyvoleným sa stal schudobnený princ Albert. Aby bol Mimi hodný, vymenovala ho Mária Terézia za poľného maršala a miestodržiteľa Uhorska so sídlom v Prešporku.

  • Strana 66 - Francisco Goya

Don Francisco José de Goya y Lucientessa narodil 30. marca 1746v ospalej španielskej dedine Fuendetodosako syn pozlacovača José Benitade Goya y Franque a šľachtičnej Graciede Lucientes y Salvador. Jeho narodeniev tejto dedine je skôr náhoda, pretožedon José mal svoju dielňu v Zaragozevzdialenej asi 50 kilometrov od Fuendetodos. Malý Francisco, ktorému hovorili Francho, vyrastal teda v Zaragoze, čítať a písať sa naučil v škole kňaza Joaquína, kde sa skamarátilaj so svojím životným priateľom Martínom Zapaterom. Z ich spoločnej korešpondencie čerpáme množstvo zaujímavých informáciío živote umelca, ale aj o živote ako takomv Španielsku v 18. storočí.

  • Strana 76 - Arcibiskupský zámok v Kroměříři

Len málo osobností formovalo hospodárske, sociálnea kultúrne dejiny veľkej časti strednej Európy tak, ako olomouckí biskupi, od roku 1777 arcibiskupi. Aj napriek tomu, že úradformálne nadväzuje na biskupský stolec svätého Metoda,starajúci sa o moravsko-panónsku diecézu a založený v roku 869, dôkazy o nepretržitej existencii chýbajú. V prameňoch sem-tam nachádzame zmienky o najstarších olomouckých biskupoch,tieto sú však útržkovité a nemajú výpovedný charakter.

  • Strana 86 - Jozef Lomnický, Fotograf

S jeho fotografiami sa mnohístretávajú každý deň.Sú na stoloch, stenách, maléi veľké, farebné i čierno-biele – obrázky v kalendároch,ale aj v knihách, na pohľadniciachči propagačných materiáloch. Spoločné majú jedno –zachytávajú krásy Slovenska;tie všeobecne známe,ale aj zákutia, ktoré treba hľadaťa kde sa bežne človek nezatúla. Jozef Lomnický patrí k hlavným a pravidelným dodávateľom záberov zo Slovenska (napríkladv r. 2012 to bolo v 13 rôznych kalendároch). Rád hľadá v našej malej, ale pestrej krajine nové uhly pohľadu, nové svetlo, atmosféru. Výber z bohatého archívu predstavil aj na autorskej výstave „Kontrastne jemná krajina“. Zaujímavou príležitosťou bola ďalšia autorská výstava špeciálnych čierno-bielych infrafotografií s názvom „Vostavšaja zemlja“ v Moskve, kde vernisáž výstavy poctili svojou prítomnosťou žijúci moskovskí veteráni2. svetovej vojny, ktorí bojovali na Slovensku.

  • Strana 94 - Železnice Rakúsko-Uhorska

Kedy sa rodia geniálne myšlienky, nápadyči rovno rozhodnutia? V kruhu inšpiratívnychpriateľov, pri lahodnom moku v čaši,v rozšafnej nálade, kedy popúšťame uzdu fantáziia nemáme zábrany pustiť sa do niečoho novéhoa nepoznaného. Splnenie všetkých týchto atribútovvyústilo na Silvestra roku 1807 do rozhodnutiavybudovať železnice v Rakúsko-Uhorsku. Vypracovalo sa hneď niekoľko projektov, z ktorýchnapokon vyhral návrh Franza Josefa von Gerstnera,českého profesora matematiky, technickej mechanikya astronómie. Obsahom jeho návrhu bolo železničnéprepojenie Vltavy a Dunaja. Po prekonaní počiatočnýchproblémov, či už finančných, alebo technických, sav roku 1824 podarilo dielo realizovať pánovi menomFranz Anton von Gerstner, synovi autora projektu.Táto železničná trať vzbudila úžas aj u samotnýchvynálezcov železnice – Angličanov.

  • Strana 106 - Nový Ford Kuga - test

Druhá generácia Ford Kuga potešila všetkých priaznivcovtejto značky nielen v Európe, ale určite aj v Amerike,kde sa predáva pod názvom Ford Escape.U nás je v predaji s benzínovými motormi 1,6 EcoBoosts výkonmi od 150 do 182 koní a s dieselovými motormi2,0 Duratorq s výkonmi od 140 do 163 koní. Z veľmi sympatického predchádzajúceho krásne zaobleného modelu vyrástlo SUV, ktoré ako keby dospelo do hranatejších dynamických tvarov, predĺžilo sa a hlavne zväčšilo batožinový priestor. Samozrejme, tento štýlový dizajn nezaostal ani v interiéri, ktorého priestrannosť a komfort predĺžením karosérie vzrástli. Moderný štýl interiéru je v novom Forde Kuga maximálne prepracovaný, sofistikovaný a vyznačuje sa prémiovou úpravou. Anatomicky tvarované športové sedadlá, palubná doska so zmäkčeným povrchom, unikátna stredová konzola nadväzujúca na dolnú časť palubnej dosky a precízne spínače, prístroje a ovládacie prvky, to všetko je výsledkom prvotriednej kvality pri návrhu a výrobe.