Obsah čísla 27

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 10 - Hotel Nacional **** de Cuba

Hotel Nacional de Cuba zvykne byť označovaný ako „perla medzi kubánskymi hotelmi“. Zaslúžene. Od svojho vzniku v roku 1930 až do roku 1950 bol jediným päťhviezdičkovým hotelom v celom Karibiku. Vzhľadom na svoje pevné miesto v kubánskej histórii, ale aj vďaka svojej unikátnej architektúre, podmanivým interiérom či značne zachovanému pôvodnému zariadeniu bol v roku 1998 ustanovený za národnú pamiatku. No azda najlákavejšou pozvánkou do tohto skvostu je siahodlhý zoznam jeho slávnej a noblesnej klientely z celého sveta – vojvoda a vojvodkyňa z Windsoru, Winston Churchill, Marlon Brando, Steven Spielberg, Arnold Schwarzenegger, Muhammad Ali, Naomi Campbell, Robert de Niro, Pierre Cardin, Kevin Costner...

 • Strana 18 - Tucet netuctových vín

Oproti minulému roku, keď v prvej dvanástke bolo šesť bielych vín, päť červených a jedno rosé, sa tento rok presadili hlavne červené vína a v dvanástke ich nájdeme až desať. Najviac sa darilo odrode Cabernet Sauvignon s piatimi zastúpeniami (z toho dve rosé), ďalej to boli dva Alibernety a po jednom zastúpení malo Rulandské modré, Svätovavrinecké a jedno cuvée. Medzi bielymi odrodami, ktoré sa tento rok presadili, bolo jedno Veltlínske zelené a jeden Rizling vlašský.Šampiónom súťaže sa stal Cabernet Sauvignon 2011, bobuľový výber z vinárstva Martin Pomfy – MAVÍN, Vinosady, ktorému najviac konkurovalo cuvée Retro 11, ročník 2011, z vinárstva Janoušek z Pezinka, ktorého chvíle ešte len prídu, keďže podľa komisie má vysoký potenciál do budúcnosti. Charakteristiky vín víťaznej dvanástky si však prečítajte z pera prezidentky našej súťaže na nasledujúcich stránkach.

 • Strana 28 - Hotel Park ***

Piešťany sa špecializujú na liečbu chorôb pohybového aparátu, kostí, svalov a na celkové zlepšenie riadenia pohybových funkcií.V kúpeľnom meste sa liečia bolesti chrbtice, syndrómy vertebrogénneho aparátu, poúrazové stavy, degeneratívne ochorenia, stavy po operáciách pohybového aparátu, chronické reumatické ochorenia, Bechterevova choroba, reumatoidná artritída, roztrúsená skleróza, pooperačné stavy centrálneho a periférneho nervstva, skolióza.

 • Strana 32 - Súťaž vín Epikuros

Dňa 21. februára 2013 privítalo Ekocentrum Trkmankav novo zrekonštruovanom zámku vo Velkých Pavloviciach ďalší diel súťaže EPIKUROS. V príjemnom prostredí zámku av počasí s predzvesťou jari nám poprial príjemný pobyt osobne starosta Velkých Pavlovíc. Päticu erudovaných odborníkov degustátorov čakala neľahká úloha pri posudzovaní takmer štyroch desiatok sladkých vín. Zišla sa skutočne rozmanitá škála vín – neskorých zberov, výberov z hrozna, bobuľových výberov, výberov z cibéb, slamových aj ľadových vín a dokonca sa objavil i zástupca Grand Cru z Appellation Alsace a slovenskéhoD. S. C. , čo sú akostné vína z pestovateľských oblastí.

 • Strana 38 - Svájci Lak (Švajčiarsky dom)

Termálne kúpele Nyíregyháza-Sóstó sú najatraktívnejším výletným miestom východného Maďarska. Zabavia sa tu deti aj dospelí.Penzión Svájci Lak má na vychutnanie týchto zážitkov najlepšie podmienky. Len niekoľko krokov od neho je letné kúpalisko Park a akvapark Aquarius, v susedstve sa nachádza najväčší zoologický park Maďarska a strednej Európy Sóstó ZOO a skanzen, kde sa môžetestretnúť s obydliami etník nachádzajúcich sa na území Maďarska. V neposlednom rade treba spomenúť aj Park dobrodružstiev, ktorý ponúka celodenný zážitok pre celú rodinu.

 • Strana 41 - Jeruzalem mesto šťastia i bolesti

Izrael. Krajina milovaná i nenávidená. Svätá zem. Bezbožnosť by tu nemala mať miesta. Nie je tomu však celkom tak. Tisícky rokov tu ľudia žili, tvorili i zabíjali sa. V mene Talmudu, Biblie i Koránu. Každý mal svoju pravdu, svoje presvedčenie. Pravda a presvedčenie nie sú však na to, aby ubližovali iným. Do dnešných čias to však ľudia, rozmýšľajúce tvory, nerešpektujú. I dnes na tomto malom kúsku zeme lietajú rakety, vraždia sa vodcovia a umierajú nevinné deti. Svet sa nepoučil. Izrael je toho príkladom. Napriek týmto čiernym úvahám je Izrael krajinou s mocným magnetickým poľom. Svätá zem priťahuje nielen krvilačných mocnárov, ale aj bežných ľudí. Roky priťahuje i mňa. V posledných rokoch putujem do Izraela dosť často. Za priateľmi, za prácou, za poznaním, za oddychom. Áno, aj za oddychom. Prídem na iné myšlienky a po pár dňoch sa vraciam s očistenou mysľou. Tak tomu bolo i tohto roku. Do krajiny kráľa Dávida som cestoval v atmosfére prichádzajúcej židovskej Chanuky a kresťanských Vianoc…

 • Strana 50 - Káva, VII.časť

Vyrábať instantnú kávu sa ľudia pokúšali už v 19. stor.,ale pre jej nie príliš lahodnú chuť sa táto snaha nestretlas úspechom a pochopením. V starších literárnychodkazoch sa nachádza správa, že rozpustnýkávový prášok uzrel svetlo sveta v roku 1901 v Chicagu.Autorom návodu na jeho prípravu bol farmaceut SatoriKatem, Američan japonského pôvodu. V roku 1906si však jeden pán inžinier pri návšteve Guatemalynáhodou všimol usadeninu, ktorá sa pri prekypeníkávy vytvárala na vnútornej strane hrnca. Ako správnyvýskumník pachtiaci po niečom novom a objavnomju ochutnal a na jeho veľké prekvapenie mu celkomzachutila. Pravdu povediac, chuť bola trochu zvláštna,ale prijateľná. To ho priviedlo k myšlienke vylepšiťrozdiel v chuti kávovej usadeniny.

 • Strana 56 - Med

Zdroj medovej znášky, nektár alebo medovicu, objavujú včely lietavky. Tie po návrate do úľa kruhovým alebo osmičkovým tancom informujú ostatné včely o nájdenom zdroji. Počas nepravidelných prestávok v tanci dáva tancujúca včela ochutnať časť nektáru úľovým včelám. Keď lietavka odovzdá nektár alebo medovicu úľovej včele, je pripravená na odlet. Predtým sa však posilní a doplní si energiu troškou medu, aby mala dostatok síl na nový let. Úľová včela, ktorá má v časti svojho ústneho ústrojenstva nektár alebo medovicu od lietavky, vyhľadá v úli pokojné miesto, kde sedí a zdanlivo nič nerobí. Počas tejto fázy však spracováva nektár alebo medovicu pomocou ústnych ústrojov. Obohacuje ich o enzýmy a zahusťuje ich. Takto spracovanú kvapku medu uloží do vyhliadnutej plástovej bunky. Ak je výdatná znáška, včely sa nezdržujú procesom zahusťovania, ale do buniek ukladajú aj redší med, tzv. medovú sladinu, ktorú neskôr spracujú zahustením.

 • Strana 64 - Martina Kleinová - O mne

Svoj doterajší život som prežila v Rožňave, svojom rodnom meste, a v Banskej Bystrici, kde som strávila5 rokov plného študentského života. K maľovaniu som sa dostala práve tu. V ateliéri maľby u Milana Hnata, ArtD. Fascinovala ma farba a podstata maľby. Miešanie a prekrývanie farieb, kontrasty, tvaroslovie a jeho vyjadrenie cez maľbu. Pán Hnát, ako sme ho všetci volali, nám zadal prvú úlohu: „Namaľujte bielu stenu.“ Dokonalá úloha pre základy maliarskej techniky. Milovala som maľovanie bielej steny. V bielych predmetoch sa totiž skrýva celé farebné spektrum. Ak sa človek pozrel na bielu stenu s pochopením, o ktorom nám pán Hnát stále tak vášnivo rozprával, videl milióny farebných odtieňov – od najsvetlejších až po najsýtejšie. Dávalo mi to neskutočný zmysel.

 • Strana 70 - Z Cannes do Saint Tropez

Z Cannes do Saint Tropez je to po pobrežnej ceste číslo 98 rovných 76 km. Kľukatá cesta míňa slnkom zaliate pláže, elegantné letoviská, stredoveké mestečká s prístavmi, vinohrady aj olivové háje. Dnes už ťažko posúdiť,či táto časť stredomorského pobrežia bola niečím zvlášť výnimočná, alebo to bola len náhoda, že si práve ju už koncom 18. storočia vybrala anglickáaristokracia ako ideálne miesto pre zimné sezóny. Netrvalo dlho a pridala sa celá Európa. Korunované hlavy, štátnici, umelci aj francúzske kurtizányprehýrili celé noci na honosných večierkoch a maškarných báloch a premrhali nehorázne množstvo peňazí v kasínach. V 20-tych rokoch 20. storočia napokon dorazili aj Američania. Vyhnala ich prohibícia a prilákala tunajšia opulentná spoločnosť. Spolu s milionármi, hollywoodskymi hviezdamia profesionálnymi hráčmi prišiel aj džez, neviazaná zábava a divoké večierky. Zimné stredisko európskej vysokej spoločnosti sa zmenilo na letnéstredisko všetkých, ktorí na to majú.

 • Strana 80 - Jan Vaneyck

Staré umenie je z pohľadu dnešného človeka záhadné a tak trochu nepochopiteľné. Významy rôznych predmetov, farieb a gest boli dávno zabudnuté a pôsobia na nás skôr pateticky, ako by nám mali niečo prezradiť. Umenie z prelomu 14. a 15. storočia, tedaz obdobia neskorej gotiky, je silne presiaknuté symbolizmom, ktorému rozumie a dokáže ho čítať už iba hŕstka odborníkov. Pretov galériách prechádzame okolo starých oltárov bez zastavenia a bližšieho záujmu.Vo svojej dobe však bolo toto umenie určené širokým masám, ktoré navštevovali kostoly,a práve pomocou atribútov a tajných znakov malo divákovi vyjaviť ešte o čosi viac. Stredoveký človek žil vo svete plnom významov, odkazov a dvojzmyslov, ktoré siahali až k mýtom. Jedným z najlepších majstrov tohto umenia bol práve Jan van Eyck.

 • Strana 92 - Kryoterapia

Kryoterapia výrazne pomáha pri liečbe zápalových ochorení pohybového aparátu, artróze, ochoreniach medzistavcových platničiek, celkových bolestiach chrbtice, reumatických ochoreniach, dne, osteoporóze a pri problémoch svalov, kĺbov a šliach po úraze. Pri takýchto diagnózach je extrémny chlad výbornou doplnkovou liečbou, ktorou sa dosahujú jedinečné výsledky. Kúra by však mala pozostávať až z pätnástich vstupov do komory, nie z desiatich, ako je bežná norma. Pobyt v komore sa pri jednotlivých vstupoch postupne predlžuje z dvoch až na tri minúty. Pri pätnástich vstupoch je tak zabezpečených až osem trojminútových vstupov, čo je v prípade týchto diagnóz nevyhnutné. Hlboké kĺby, ako kolená, členky, ramená, lakte či zápästia, si totiž vyžadujú dlhší čas na to, aby do nich naplno prenikol uzdravujúci chlad. Prínos liečby je skutočne obrovský, pôsobenie mínusových teplôt sa prejaví lepšou ohybnosťou kĺbov, zmenšením bolestí, opuchov a zápalových reakcií.

 • Strana 100 - Ford Fiesta - Test

Jednou z ocenených funkcií novej Fiesty je technológia My Key. Je to najvyššie možné ocenenie od poprednej nezávislej organizácie pre hodnotenie bezpečnosti vozidiel. Takto bývajú ocenené len naozaj pokročilé funkcie, ktoré pomáhajú predchádzať nehode, minimalizujú jej následky alebo sú schopné poskytnúť následnú asistenciu. Je to teda ďalší z úspechov plynúci zo záväzku spoločnosti Ford vyrábať autá s najvyššou úrovňou bezpečnostnej ochrany. Funkčné technológie vozidiel Ford už získali sedem ocenení Euro NCAP Advanced a boli navrhnuté tak, aby vás ochránili v každej situácii.