Obsah čísla 17

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 12 - Hotel Bellevue ***

Hotel Bellevue*** sa nachádza v historickom meste Bardejov, ocenenom cenou UNESCO, stojí na jeho okraji, ale pritom len 2 km od centra. Historický význam mesta nám pripomínajú obnovené časti mestského opevnenia, Bazilika sv. Egídia s jedenástimi gotickými krídlovými oltármi, budova historickej radnice, mestská pamiatková rezervácia s goticko-renesančným námestím a Šarišské múzeum s expozíciou ikon. Za zmienku stojí aj sedem drevených kostolíkov, ktoré sa nachádzajú v okolí Bardejova. Vyvýšené miesto, na ktorom sa rozprestiera celý areál hotela, je vzdialené od rušných komunikácií a mestského hluku, zároveň poskytuje krásny výhľad na panorámu mesta a celého okolia.

 • Strana 20 - Pár pekných dní v Pobaltí

Dve krajiny v Pobaltí – Fínsko a Estónsko. „Ugrofínsky“ také blízke, históriou i mentalitou nie však až také sesterské. Estónia, po estónsky Estii, je najmenší baltský štát (42 226 km2), len o čosi rozľahlejší ako Švajčiarsko či Dánsko. Je to sympatická a milá krajina, ktorú obýva 1,4 mil. obyvateľov. Etnických Estóncov je 65,1 %, Rusov 28,1 %, Ukrajincov 2,6 % a Fínov jedno percento. Estónci sú väčšinou evanjelici – luteráni. Estónsko, to je upokojujúca lesná rovina, hrdiaca sa najvyšším vrchom v Pobaltí. Je ním Suur Munamägi (317 m n. m.). Nuž a Estónsko, to je i voda. Veľa vody. More, jazerá, rieky. Peipus, jazero na estónsko-ruských hraniciach, je napríklad štvrtým najväčším európskym jazerom.

 • Strana 32 - Čaj

V tejto časti rozprávania o čaji si povieme niečo o nápojoch, ktoré bežne nazývame čajmi, no nie sú nimi v pravom zmysle slova. Na výrobu tonizujúcich nápojov sa okrem listov čajovníka (Cammelia sinesis L.) používajú aj ďalšie rastliny s podobnými obsahovými látkami a účinkami. Rôzne ovocné a bylinkové nápoje sú známe už odpradávna.

 • Strana 40 - Rastlinné a živočíšne oleje (tuky) a technické oleje

Tuky, čiže lipidy (grécky lipos – tuk), a oleje sú v našej strave dôležité a takmer všadeprítomné. Ide vlastne o estery vyšších karboxylových kyselín. Vznikajú pro- cesom, ktorý nazývame esterifikácia. Pri esterifikácii reaguje alkohol s kyselinou karboxylovou za vzniku esteru (tuku) a vody. Alkoholovou zložkou je vo väčšine prípadov glycerol. Jedlé oleje a tuky sa používajú pri príprave potravín, ale tiež pri výrobe produktov, ktoré nie sú potravinami, napríklad mydlo, kozmetika, far- maceutické výrobky (liečivá) a ďalšie produkty tukové- ho a chemického priemyslu (farby). 

 • Strana 52 - Bezpečnosť potravín

Bezpečnosť potravín je strategická priorita EÚ, prostredníctvom ktorej je zabezpečované verejné zdravie v najširšom slova zmysle. Ide teda o zdravie zvierat, zdravie rastlín a zdravie človeka ako komplex faktorov, ktoré sa od seba nedajú oddeliť. Bezpečnosť potravín sa za ostatných 10 rokov dostala na vysokú úroveň. V Európe je jej garantom Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). V roku 2008 mal tento úrad 395 zamestnancov, z ktorých bolo 63 % zapojených do vedeckej činnosti. Na plnenie svojej činnosti vybudoval sieť pozostávajú- cu z 1200 vedeckých odborníkov, 30 národných úradov pre bezpečnosť potravín a takmer 400 národných vedeckých organizácií, ktoré s ním spolupracujú. 

 • Strana 56 - Medical centrum

Operačný tím tvoria skúsení odborníci s dlhoročnou praxou v tejto oblasti, atestovaní v odbore plastická a estetická chirurgia. Tím anesteziológov a sestier poskytuje dokonalú pooperačnú starostlivosť pre každého jedného pacienta. Našim záujmom je pomáhať pacientom zlepšiť ich zovňajšok, zbaviť sa komplexov a nedostatkov, ktoré im bránia v plnohodnotnom živote. A to všetko v tichom a príjemnom prostredí našej kliniky, kde vám profesionálny prístup, služby na vysokej úrovni a školený personál zaručia osobnú pohodu a maximálnu diskrétnosť.

 • Strana 60 - Volvo S60 D3 Summum

Volvo, švédska automobilka, ktorá je po celom svete známa kvalitou predvádzaných modelov, ale hlavne vysokým stupňom bezpečnosti cestujúcich. Na test sme dostali nové Volvo S60 D3 Summum – dvojlitrový turbodieselový päťvalec so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a s výkonom 120 kW (163 k). Krátky test tohto sedanu, počas ktorého sme najazdili niekoľko stovák kilometrov (presnejšie 731 km), nám prezradil, prečo je táto značka vo svete tak obľúbená.

 • Strana 68 - Opatija

Koľko je takých miest, o ktorých môžeme povedať, že ich navštívil cisár František Jozef I., Vladimír Iľjič Lenin, Tomáš Garrigue Masaryk či James Joyce? To presne nevieme. Ale čo vieme určite, je fakt, že medzi takéto mestá patrí Opatija. Opatija je chorvátske prímorské mestečko v najsevernejšom cípe Jadranského mora. Smerom na Istriu plynule prechádza cez dedinky Ičiči a Ika do ďalšieho kúpeľného mestečka Lovran, opačným sme- rom zas do niekdajšej tradičnej rybárskej dedinky Volosko.

 • Strana 78 - Štátny zámok Lednice

Výnimočná, takmer stredomorská klíma najjužnejšieho výbežku južnej Moravy bola hlavným dôvodom toho, že na100 štvorcových kilometroch vzniklo krajinárske a architektonické dielo, ktoré svojím rozsahom a umeleckým poňatím nemá vo svete obdobu, lednicko-valtický areál, ktorého centrom je zámok Lednice.

 • Strana 88 - Špania Dolina

Dácky kráľ Burebista (82 – 44 p. n. l.) zjednotil kmene Veľkodákov, Sukov, Ordessov, Getov, Burov, Dákov, Biefov a Kostobókov a severne od dolného toku Dunaja vytvoril mocnú ríšu. Voči svojim susedom začal viesť agresívnu politiku. Roku 60 p. n. l. napadol keltské kmene Bójov a Tauriskov na severozápade, pričom jeho vojská strašne spustošili Potisie a sídla Bójov v Panónii. Po tejto katastrofe sa Kritasir, kráľ Bójov, rozhodol odísť do Galie. Spoločne s ním odtiahol aj kráľ Biatec a kniežatá Commius a Nonos, ktoré vládli naddunajským Bójom na území dnešného Slovenska a hlavné oppidum mali v dnešnej Bratislave. Zvyšky naddunajských Bójov sa dostali do závislosti od Dákov, razba mincí v oppide „Bratislava“ skončila. Spolu so zánikom kráľovstva Bójov zanikla na území Slovenska aj civilizácia. Keltskí Kotíni, spojenci Bójov, boli slabí a pred Dákmi sa utiahli hlbšie do hôr stredného Slovenska. Knieža Ianorix z kmeňa Kotínov sa roku 61 p. n. l. s 360 ľuďmi usadil na území Španej Doliny a chystal sa ťažiť kovy, no zrútením kráľovstva Bójov zanikli odberatelia, a preto Ianorix čerstvo založenú banícku osadu opustil. Špania Dolina musela na svoj vznik počkať ešte vyše tisíc rokov...

 • Strana 100 - Ford S-Max

Uhladený, atletický a praktický. Nový Ford S-MAX reprezentuje skutočné inovatívne myslenie. Vo vnútri S-MAX redefinuje flexibilitu až troma radmi sedadiel. Zoberte zo sebou deti alebo surfovú dosku, voľba je na vás. Kamkoľvek idete, štýlový aerodynamický S-MAX vás tam zoberie a pridá športovú jazdu a nadbytok priestoru.