Obsah čísla 21

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 14 - Hotel Tenis ****

Hotel Tenis**** je situovaný v širšom centre mesta Zvolen. Je vhodným a vyhľadávaným miestom pre organizovanie rôznych foriem kongresovej turistiky, športových akcií, ale takisto aj pre individuálnych návštevníkov.Ponúkame komplexnú organizáciu akcií, ktoré sa nemusia skončiť len v konferenčných priestoroch či pri obede v štýlovej reštaurácii, ale pokračujú relaxom pre vaše telo a dušuv novootvorenom wellness centre. Hotel je vo svojom okolí bezkonkurenčný hlavne rozsiahlym tenisovým areálom, ktorý je plne k dispozícii nielen hotelovým hosťom, ale aj ostatným tenisovým nadšencom. Dvorce svojou kvalitou zodpovedajú aj náročným kritériám pre organizovanie amatérskych a profesionálnych tenisových turnajov.

  • Strana 18 - Tucet netuctových vín

Ako už názov napovedá, ide o súťaž vín, z ktorých sa vyberá najlepšíchdvanásť. Časopis Epicure a Národní vinařské centrum, sídliacena zámku vo Valticiach, odštartovali svojím pilotným projektomsériu súťaží, ktorá by mala predstaviť najlepšie vína z Moravya Čiech, zo Slovenska, Rakúska, Maďarska. Počet zúčastnenýchsusediacich štátov zo spoločnou minulosťou zodpovedá periodicitečasopisu, každé číslo bude teda patriť vínam jednej z týchto krajín.Dúfame, že sme prišli s niečím zaujímavým a že náš Tucet získa nielenpunc kvality medzi vinármi, ale aj obľubu medzi našimi čitateľmia vínkarmi. Do 1. ročníka súťaže Tucet netuctových vín sa prihlásilo13 vinárstiev so 45 vz orkami. Tie hodnotila medzinárodná odbornáporota na čele s prof. Ing. Fedorom Malíkom, DrSc., ktorý akoprezident súťaže dohliadal na jej regulárnosť. Po niekoľkých hodináchdegustovania bol vyhlásený šampión súťaže a 11 držiteľovzlatých medailí.

  • Strana 22 - Vinárstvo Scheiblhofer

Andau leží v národnom parku NeusiedlerSee – Seewinkel v kraji Burgenland.Najteplejšia obec Rakúska ponúkav kombinácii s minerálnou štrkovoupôdou ideálne podmienky pre zreléa plnohodnotné vína. Zakladateľomrelatívne mladého vinohradníctva jeJohann Scheiblhofer (Big John), ktorýbol prvých 30 rokov náruživým vinohradníkom.Zvlášť nápadný je pomerceny a kvality jeho vín, rovnako ako ichmnohotvárnosť. Na rôznych národnýchsúťažiach získal Johann Scheiblhoferviac ako 300 zlatých medailí a množstvoďalších ocenení.

  • Strana 34 - Káva

Milí a vážení milovníci čierneho moku, potravinárskejpochutiny, ktorej od nepamäti hovorímekáva, dovolím si vás srdečne privítať pričítaní týchto riadkov. Môžem vám ponúknuťšálku kávy? Takto a podobne prehovorímehneď v prvých okamihoch zvítania sa s priateľmi,pri pracovných kontaktoch, pri služobnýchaj súkromných stretnutiach. Môžem vásteda pozvať na šálku kávy? Chcete sa porozprávať,poradiť alebo si len tak poklebetiť?Teraz je tá pravá chvíľa. Prosím, pri šálkevoňavej kávy to bude to pravé orechové.

  • Strana 42 - Vinárstvo Ludányi

Naše vinárstvo nájdete v obci Gyöngyöstarján. Na trhu pôsobíme už od roku 1995.Naším cieľom je pomocou najmodernejších enologických postupov dosiahnuť jedinečnýštýl a vysokú kvalitu vín. Máme k dispozícii 9 ha vlastných prvotriednych viníc,kde obmedzovaním úrody na koreni zabezpečujeme kvalitu vstupného materiálupre všetky vína. Percentuálne zloženie pestovaných odrôd tvorí 90 % odrôd bielycha 10 % červených, zastúpené sú v tomto poradí (zostupne): Rizling rýnsky, Rulandskéšedé, Muškát Lunel, Cserszegi Fűszeres, Zenit, Frankovka, Cabernet Sauvignon.

  • Strana 46 - Farby, vône a chute Tenerife

Vstal som dve hodiny po polnoci. Na schwechatskom letisku bolo treba byť včas. „Nikiho“ airbus odlietal už o pol šiestej. Nad Alpami sme skromne raňajkovali a nad Stredozemným morom sa podávali nápoje. Hodinu pred pristátím na Tenerife sa ozval kapitán lietadla. Pre nepriaznivé počasie pristaneme na juhu ostrova. Aeropuerto Tenerife Sur Reina Sofia je pokojným vzdušným prístavom. Bola polovica mája, pred sezónou a turistov nebolo ešte priveľa. Žiadne kontroly, žiadni colníci, veď sme stále v Európskej únii. Nie však v Európe. Do Afriky je to kúsok a do Ameriky predsa len ďaleko. Žiadny zmätok, nastupujeme do autobusu a vydávame sa na sever. Od čierneho kontinentu sa dvíha piesočná búrka. Po pravej strane búšiaci Atlantik a lastovičie hniezda turistických destinácií. Po ľavej sivohnedé skaliská a púšť. A ešte čosi, na čo nie je pekný pohľad. Veterné elektrárne a nevzhľadnými fóliami zastrešená krajina. Leukoplasty na tele krásneho ostrova.

  • Strana 56 - Čokoláda

Aké zložky čokoláda obsahuje a aký je ich účinok na zdravie?Čokoláda je nielen veľmi chutná potravinárska pochutina,ale obsahuje aj dôležité látky a vitamíny.O väčšine týchto zložiek stále neexistuje dostatok vedomostía aj pri popise už preskúmaných látok sa názoryodborníkov rozchádzajú.

  • Strana 64 - Biopotraviny

Produkcia biopotravín a ekologické poľnohospodárstvo sú riadené predovšetkým európskou legislatívou - nariadením Rady (ES) č. 834/2007 o ekologickej produkcii a označovaní ekologických produktov a nariadením (ES) 889/2008, ktorým sa stanovujú vykonávacie pravidlá k nariadeniu Rady (ES) 834/2007. Súbor novej legislatívy dopĺňa nariadenie Komisie (ES) 1235/2008, ktorým sa stanovujú vykonávacie pravidlá pre dovoz biopotravín z tretích krajín, nariadenie Komisie (ES) 710/2009, ktorým sa upravujú podmienky v oblasti ekoakvakultúry, a nariadenie Komisie (ES) 271/2010, ktorým je stanovené nové európske logo pre biopotraviny.

  • Strana 68 - Rajčiak jedlý

Rajčiak jedlý patrí medzi najvýznamnejšie druhy zeleniny, a to tak z hľadiska jeho využitia, ako aj z hľadiska jeho nutričných kvalít a mimoriadne priaznivých účinkov na ľudský organizmus. V celosvetovom meradle patrí medzi najrozšírenejšiu a použitím najuniverzálnejšiu zeleninu. Plody rajčiaka jedlého – bobule rôznej veľkosti a tvaru – majú prevažne červenú, ale i žltú až oranžovú farbu, Konzumujú sa v surovom stave, ale slúžia aj na výrobu širokej škály vysoko hodnotných výrobkov.

  • Strana 74 - Kaštieľ Dolná Krupá

Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum spravuje od roku 2003 pamiatkovo chránený kaštieľ s areálom v obci Dolná Krupá, ktorá sa nachádza približne 10 km od Trnavy. Objekty kaštieľa spolu s areálom predstavujú unikátnu klasicistickú pamiatku v rámci celého Slovenska. SNM – Hudobné múzeum využíva objekty kaštieľa na svoju prezentačnú činnosť: expozícia venovaná Ludwigovi van Beethovenovi v barokovom domčeku záhradníka, príležitostné výstavy, koncerty, semináre a školenia v budove kaštieľa. V objekte bývalej oranžérie sa nachádza depozitár zbierkových predmetov a hudobných nástrojov.

  • Strana 84 - Historické kostýmy

Devätnáste storočie bolo azda najhektickejším storočímv našich dejinách. Francúzska revolúcia a opäť návratk monarchii, revolučné hnutia v celej Európe, priemyslová revolúcia a nové rozvrstvenie spoločnosti mali veľký vplyv na odievanie.Bol vynájdený šijací stroj, a tým sa rozšírila masovákonfekčná výroba, čo umožnilo prudké zmeny v odievaní.

 

  • Strana 92 - Vlkolínec

Minulosť ľudí vo Vlkolínci je ďaleká. Dve a pol tisícročia prikrýva tajomstvom halštatské útočisko na Sidorove. Z tohto v Liptove nie ojedinelého útočištného hradiska neskorých generácií lužickej kultúry, ktoré vzniklo na „zlome vekov“, krátko pred rozšírením vplyvu keltskej civilizácie,sa zachovali skromné archeologické nálezy.Kráľovská privilegiálna listina pre mesto Ružomberok z roku 1318 potvrdila veľkoryso koncipovanú kolonizačnú politiku zvolenského župana Donča. Po roku 1325 sa mestský chotár vďaka Dončovi rozšíril a podľa novej výsadnej listiny kráľa Róberta I. z Anjou zahŕňa i územie pôvodnej Revúcej, dediny Biely Potok i neskoršieho Vlkolínca. Osudy malej horskej dedinky Vlkolínec boli ešte pred jej vznikom pevne spojené s osudmi mladého rozvíjajúceho sa mesta Ružomberoka vymedzené jeho postupným upadaním do poddanskej závislosti od likavského panstva.

  • Strana 100 - Ford C-Max EcoBoost – test

Nový Ford C-Max je nám už známy, ale 1,6 EcoBoost so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a výkonom 150 k (110 kW) ešte nie. Práve dodatok EcoBoost predstavuje novú pohonnú jednotku, ktorá napriek svojmu výkonu dosahuje veľmi priaznivé hodnoty spotreby. Tú sme si však v krátkosti času nemohli celkom vychutnať, za dva dni prejdených 690 km v chvate bratislavskej mestskej dopravy a rýchleho presunu po diaľnici (približne 400 km) nám síce vyšla priemerná spotreba na 6,9 litra, bolo to však s použitím klimatizácie počas konečne pekného leta. Je to lepšie, ako sme očakávali, keďže tabuľkové hodnoty sú v priemere 6,4 litra na 100 km v laboratórnych podmienkach.