Obsah čísla 22

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 16 - Hotel Partizán ****

Oddeliť dnes človeka od zhonu a dopriať mu oddych. Prepnúť jeho telo na pokoj, vyrovnanosť, pohodu a vnímanie prírody. To je úloha, ktorú si na prvé miesto v rebríčku hodnôt voči klientom postavilo vedenie HOTELA PARTIZÁN**** na Táloch. Svedčia o tom tak ponúkané služby, ako aj novovybudovaný NATURE Wellness Center, ktorý dokáže klientovi prinavrátiť zdravie, pohladiť dušu a najmä pomôcť mu zabudnúť na stresujúci životný štýl. Hotel Partizán je úžasnou príležitosťou, ako skĺbiť pracovné nasadenie s relaxom a zdravým životným štýlom.

  • Strana 20 - Tucet netuctových vín

Tak mi bolo aj trochu ľúto... za maďarskými vínami sme necestovalik Balatonu, do Egru, do Villányu. Jednoducho to nevyšlo. Maďarskévína prišli za nami. Do Modry. V priestoroch degustačnej miestnostizámočku Château Sahral pod modranskou Malou Homoľou sa14. novembra 2011 zišla zmiešaná maďarsko-česko-slovenská hodnotiacakomisia. Pracovala v nasledovnom zložení: Ondrej Korpás,Jozef Tóth, Zoltán Dömeny, Gabriela Vojteková, Helena Bednaříkováz Moravy, Miroslav Dudo, Fedor Malík st. a Fedor Malík mladší. V súboremaďarských vín, ktoré zhromaždil šéfredaktor Róbert Kiss, bolo celkovo30 vzoriek - desať bielych, štyri ružové a šestnásť červených. Mladýchvín ročníka 2011 bolo päť (tri biele, dve ružové), nedobrý ročník 2010 bolzastúpený šiestimi bielymi a jedným ružovým mokom.

  • Strana 30 - Emócie v Bergame

Po roku som do Bergama putoval opäť. Do toho istého kraja, za tým istým cieľom. Koštovať víno a spoznávať ľudí. Na programe dňa bol siedmy ročník medzinárodnej súťaže vín s lákavým názvom Emozioni del Mondo: Merlot e Cabernet insieme. Dve expresívne modré odrody sa predstavovali spolu (insieme) a mali priniesť emócie. Emócie, ktoré ozvláštňujú ľudí, svet... Počas samotnej degustácie emócie potláčate. A nedávate okoliu najavo, že ich v sebe dusíte. Sústreďujete sa na čašu, víno v nej krútite, priložíte si ju k nosu, z vína si usrknete a až potom sa uvoľníte a premýšľate nad ním. Nad jeho vzhľadom, kompozíciou, štruktúrou, prejavom. Sú vína vášnivé, sú vína emocionálne. Merlot a Cabernet k nim určite patria. V Bergame všetko klapaloa sedem medzinárodných komisií bolo s prácou hotových za jeden deň. A tak sme sa v ostatnom čase mohli venovať bujneniu emócií. Bolo ich nadostač, len človek prichádzajúci do tohto krásneho kraja musel byť na ne pripravený. A navyše i trochu zvedavý, sčítaný...

  • Strana 40 - Káva

O prvých konzumentoch kávy nevieme vôbec nič, ale jetakmer isté, že žili v Etiópii. Zmienky o nápoji buncham,ktorý mohol, ale nemusel byť kávou, sa vyskytujúv arabských vedeckých listinách pochádzajúcichz rokov 900 – 1000. A čo nás oprávňuje uvažovaťo tom, že buncham je možné pokladať za kávový nápoj?Z uvedených dokumentov vyplýva, že autori mu okremblahodarného pôsobenia na žalúdok, údy a kožu pripisujúaj to, že dodáva celému telu skvelú vôňu. Je totižpravda, že káva má vlastnosť zachovať si vôňu aj vovýlučkoch potných žliaz. Je známe, že kávu poznal ajorientálny lekár a vedec Avicena. Volal ju bún, teda rovnakoako dnešní obyvatelia Jemenu a Etiópie nazývajúkávové zrnká a niekedy aj z nich pripravený nápoj.

  • Strana 50 - Mak

Komu by sa pri spomienkach na voňavé domáce pečené či parené makové buchty, slíže, lokše, pirohy, perky, sladké rožky posypané makom, opekance, makové torty, zákusky, štrúdle a záviny nevybavilo kulinárske umenie našich mamičiek, babičiek a prababičiek? Tieto makové pochúťky tvorili a dodnes tvoria našu charakteristickú sladkú slovenskú kuchyňu. Predstava makovej maškrty nám kedykoľvek podráždi chuťové poháriky. Kto by odolal sladkej pochúťke s čiernou náplňou? Každá dobrá gazdinka má vo svojom kuchárskom repertoári makové produkty tohto druhu. Mak je neodmysliteľnou súčasťou tradičného jedálneho lístka na našom území. Je nerozlučne spojený so spomienkami na našu mladosť, rodinu a domovinu. Mak je však nielen dobrota, ale aj nenahraditeľný artikel pre farmaceutický priemysel.

  • Strana 60 - Hévíz

Hévíz je jedným z najvýznamnejších kúpeľných stredísk v Maďarsku. Je unikátny najväčším teplovodným jazerom na svete. Malé, príjemné mestečko víta svojich hostí priateľskou atmosférou. Hotely, penziónya kaviarničky sa z promenád a peších zón plynule tiahnu uličkamia roztrácajú sa až medzi rodinné domčeky tunajších ľudí. Útulné prostredie dopĺňa všadeprítomná zeleň, upravené záhony kvetov, parkya okolité lesy.

  • Strana 72 - Bratislavský hrad

História osídlenia hradného areálu siahaaž do staršej doby kamennej. Na hradnomkopci sa usídlil ľud tzv. bolerázskej kultúry.Prvým aj menom známym etnikom, ktoréobývalo územie dnešného hradu a mesta,boli Kelti. Archeologický výskum z poslednýchrokov, keď boli na hradnej akropole objavenépozostatky rímsko-keltských staviebs množstvom ďalších nálezovz 1. storočia p. n. l., potvrdil význam keltskéhooppida v Bratislave. Pozostatky stavieb svedčiao bohatstve keltských vládcov, pretože nastavbu svojho sídla si volaliremeselníkov z Rímskej ríše a tí ho postavilitypicky rímskou technikou. Domy mali podlahyvykladané mozaikou a sú unikátnym nálezom,pretože sú svedkom rímskeho vplyvuv stredoeurópskom priestore v období,v ktorom ho nik nepredpokladal.Na hradnom kopci zanechali svoje stopyaj Rimania. Zostali tu po nich úlomky teháls kolkami XIV. légie, torzo figurálneho reliéfua rôzne iné predmety. Avšak základyrímskych stavieb sa zatiaľ nenašli.

  • Strana 82 - Vincent Van Gogh

Vincent Villem van Gogh, kontroverzná a tak trochu záhadná postava umenia 19. storočia, je ľuďmi buď milovaný, alebo nenávidený, ale najmä nepochopený. Málokto však vie, že nie vždy jeho obrazy hýrili jasnými farbami. Jeho začiatky boli ponuréa depresívne, až neskôr sa priklonil k ostatným farbám. Jeho hrubá pastózna maľba so žiarivými farbami je pre niekoho krásny a jasný slnečný deň a pre niekoho nevkusný gýč. Jeho život sa niesol v znamení neúspechu. Za svojho života predal len jeden obraz, nedokázal si založiť rodinu, ani si zabezpečiť obživua dokonca ani udržať kontakt s ľuďmi. Uznania sa mu dostalo až po smrti, ktorú si privodil vlastnou rukou. Napriek tomu dnes považujeme jeho dielo za prelomové a výnimočné v umení19. storočia, otvárajúce cestu avantgarde. Čo však viedlo tohto muža k prechodu od hrubých kresieb a tmavých obrazov k veselým a sýtym svetlým farbám a prečo si vlastne odrezal ucho?

  • Strana 94 - Speedminton

Máte radi squash, tenis alebo bedminton?Čo tak spojiť všetky športy a zobrať si z nich to najlepšie? S touto ideou sa pred desiatimi rokmizrodil v Berlíne najmladší raketový šport na svete. Rýchlejší, akčnejší a zábavnejší.Taký je speed badminton.

  • Strana 100 - Ford Mondeo - Test

Nech sú vaše potreby akékoľvek, pokiaľ ide o jazdenie autom,zistíte, že nový Ford Mondeo vám bude dokonale vyhovovať.Vyberte si zo širokej ponuky verzií. Každá z nich je navrhnutá tak, aby vám poskytla jedinečný pôžitok z jazdy,typický pre Ford Mondeo. Tri rôzne typy karosérie vám umožňujú vybrať si medzi prepracovanou limuzínou, dynamickým hatchbackoma univerzálnym kombi.